Ptak czy królik? Złudzenie optyczne, które podzieliło internautów

Ptak czy królik? Złudzenie optyczne, które podzieliło internautów
Źródło zdjęć: © Twitter | Dan Quintana
Karolina Modzelewska

21.08.2019 10:20, aktual.: 21.08.2019 15:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeszcze nie tak dawno internauci debatowali nad kolorem sukienki. Część z nich uważała, że jest niebiesko-czarna, pozostali byli absolutnie pewni, że paski są złote i białe. Zyskująca popularność iluzja optyczna również dzieli oglądających na dwie grupy – jedni widzą królika, inni ptaka.

Daniel Quintana, naukowiec z Uniwersytetu Oslo w Norwegii na Twitterze opublikował wideo, które widziało już ponad 3,25 mln osób. Zamieścił pod nim podpis "Króliki uwielbiają głaskanie po nosie".

Komentarza Quintana wywołał burzliwą dyskusję. Zwierzę, które widać na nagraniu swoim wyglądem przypomina puszystego, czarnego królika. Jeden szczegół jest mocno intrygujący. Mowa tutaj o uszach zwierzaka, które są wyjątkowo ostre i tak jakby niepasujące do reszty.

Internauci spierają się, czy na wideo Quintana głaszcze królika, czy czarnego kruka oraz o to, czy widać uszy zwierzaka, czy raczej otwarty dziób.

Wideo nie jest oryginalnym nagraniem Quintana. Pierwotnie zostało opublikowane na koncie serwisu fotograficznego Imgur, a naukowiec postanowił je udostępnić i sprawdzić reakcję odbiorców.

Popularne złudzenie optyczne

- Złudzenie statyczne ptaka/królika jest dobrze znane w psychologii i filozofii, więc kiedy zobaczyłem wideo, pomyślałem, że warto je udostępnić – powiedział Daniel Quintana.

Zdaniem naukowca wideo nie pozostawia wątpliwości. Wyraźnie na nim widać, że jest to ptak. Quintana zwraca uwagę na charakterystyczną dla ptaków błonę, która przesuwa się poziomo po oku zwierzęcia. Króliki nie posiadają takich błon. Dodatkowo położenie uszu jest nietypowe.

Nie tak dawno internauci debatowali nad kolorem sukienki. Zdania były mocno podzielone. Jedni dostrzegali biało złote paski, inni uważali, że są czarne i niebieskie.

A Ty widzisz na nagraniu ptaka czy królika?

Źródło: Cnet.com

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (71)