Pszczoły pomogą usprawnić działanie robotów

Pszczoły pomogą usprawnić działanie robotów04.10.2012 10:43
Pszczoły pomogą usprawnić działanie robotów
Źródło zdjęć: © SXC.hu

Sposób, w jaki pszczoły czują i widzą, studiują naukowcy z Wielkiej Brytanii po to, aby usprawnić działanie robotów, które będą m.in. zapylały rośliny - podał serwis BBC News.

Symulator pszczelego mózgu będzie wykorzystywany przez roboty do bezpiecznej nawigacji. W ramach wartego 1 mln funtów projektu powstaną roboty użyteczne w misjach poszukiwawczych i ratunkowych oraz na farmach do zapylania upraw.

Badaczom z Uniwersytetów Sheffield i Sussex chodzi o stworzenie modelu systemu nerwowego w pszczelim mózgu, który odpowiada za widzenie i węch. Naukowcy chcą się przekonać, czy robot wyposażony w taki system będzie umiał poruszać się po świecie podobnie jak pszczoła.

Zdaniem dr Jamesa Marshalla, koordynatora projektu z Uniwersytetu Sheffield, symulacja działania mózgu to "jedno z najważniejszych wyzwań" związanych ze sztuczną inteligencją. Do tej pory większość prób stworzenia symulatora mózgu skupiało się na systemach poznawczych ludzi, małp i myszy.

"Tymczasem prostsze organizmy, jak owady społeczne, mają wysoko rozwinięte zdolności poznawcze" - powiedział Marshall.

Pszczoły są znane ze swojej umiejętności powrotu do ula. Uważa się, że wykorzystują do tego pozycję słońca.

Badacze mają nadzieję, że stworzenie symulatora pszczelego mózgu zaowocuje powstaniem robota, który będzie potrafił podejmować decyzje raczej na podstawie swoich doznań, niż zaprogramowanych poleceń.

W obliczu ogólnoświatowego wymierania pszczół także na Politechnice Warszawskiej rozpoczęły się prace nad automatycznym układem do zapylania roślin, który wyręczyłby owady. Mikroroboty, które będą musiały nie tylko znaleźć na roślinach kwiaty, ale również sprawdzić, czy te są już gotowe do zapylenia, ma zamiar w ciągu 3 lat zaprojektować dr Rafał Dalewski z zespołem.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)