Psy jednak nie są takie mądre. Badania wykazały, skąd wzięły swoje umiejętności

Kochamy psy za to, że są lojalne. Wydaje nam się, że nas rozumieją czy są wyjątkowo rozumne w porównaniu do innych zwierząt. Otóż po analizie ponad 300 badań okazało się, że byliśmy w wielkim błędzie.

Psy jednak nie są takie mądre. Badania wykazały, skąd wzięły swoje umiejętności
Źródło zdjęć: © Instagram.com
Arkadiusz Stando

02.10.2018 | aktual.: 03.10.2018 08:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wiele z zachowań, które uważamy u psów za objaw niesamowitej inteligencji, w rzeczywistości nie wytworzyło się naturalnie. Umiejętności takie jak np. śledzenie poprzez węch zostały podebrane od innych gatunków zwierząt.

Naukowcy z University of Exeter i Canterbury Christ Church University przeanalizowali wyniki ponad 300 artykułów naukowych, na temat możliwości mózgu zwierząt. Porównywano w nich zdolności poznawcze psów oraz innych zwierząt domowych, łowieckich, czy drapieżników. Wśród porównywanych znalazły się między innymi wilki, niedźwiedzie, hieny czy nawet lwy.

Profesor Stephen Lea z University of Exeter stwierdził, że we wziętych pod uwagę badaniach znalazło się co najmniej kilka przykładów nadmiernej interpretacji zdolności psów jako ich inteligencji.

"Podczas analizy wydawało nam się, że wiele badań w badaniach nad poznaniem psów ma na celu udowodnienie, jak sprytne są psy" - mówi profesor Lea. "Są często porównywane do szympansów. (...) Jednak w każdym przypadku znaleźliśmy inne ważne gatunki zwierząt, które przynajmniej tak dobrze jak psy wykonują te same zadania" - dodaje profesor.

W badaniach porównywano procesy poznawcze różnych zwierząt, takie jak zmysły dotyku, węchu, rozpoznawanie przestrzenne, społeczne czy samoświadomość. Dr Britta Osthaus z Canterbury Christ Church University twierdzi, że zdolności poznawcze psów "nie są niczym wyjątkowym" w porównaniu ze zdolnościami innych zwierząt domowych, łowieckich i drapieżników.

  • Kozy, świnie, delfiny, foki i lwy morskie potrafią co najmniej tyle samo, co psy podążające za ludzkim zapachem.
  • Świnie są w stanie rozpoznać ludzi po zapachu, podczas gdy owce, gołębie i szympansy potrafią rozpoznać ludzi po ich twarzach.
  • Koty potrafią co najmniej tyle samo, co psy, gdy identyfikują ludzi poprzez głos.
  • Osły, muły i konie potrafią pokonywać przeszkody tak jak psy.
  • Delfiny, szympansy, gigantyczne pandy, amerykańskie borsuki, dwa gatunki niedźwiedzi i wydry morskie mogą używać narzędzi przynajmniej tak samo dobrze jak psy.
  • W przeciwieństwie do psów zwierzęta, w tym świnie, gołębie i szympansy, mają zdolność pamiętania, co, gdzie i kiedy się zdarzyło.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym Learning & Behavior.

Komentarze (99)