Przypatrz się uważnie. Ta strzałka zawsze wskazuje w prawą stronę

Przypatrz się uważnie. Ta strzałka zawsze wskazuje w prawą stronę
Źródło zdjęć: © YouTube | physicsfun
Arkadiusz Stando

04.05.2018 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nagranie strzałki pokazującej zawsze prawą stronę zrobiło furorę na portalu Instagram. Teraz zaczyna roznosić się po całym internecie. Zobaczcie sami tą niesamowitą iluzję optyczną.

Na pierwszy rzut oka wydaje się być prostą, białą strzałką. Ale wystarczy lepiej się przyjrzeć, i można zauważyć, że jest specjalnie dopracowany dla osiągnięcia efektu iluzji. Spójrzcie, jak odbija się światło i zauważycie kształty, które wprowadzają mózg w błąd.

Iluzja optyczna jest pomysłem Kokichi Sugihary, doktora inżynierii na Uniwersytecie Meiji w Tokio. Słynie on z tworzenia trójwymiarowych złudzeń optycznych, które powodują, że obserwatorzy kwestionują prawa fizyki. Niektórzy nawet po ujawnieniu sposobu działania, nadal widzą iluzję.

W ciągu trzech dni wideo opublikowane na portalu Instagram obejrzało 380 tys. osób. Autor informuje w opisie, że obraca strzałkę o 180 stopni, a ona nadal wskazuje w prawo. To poprzez sprytną kombinację odbicia, perspektywy i kąta patrzenia powstaje ta iluzja.

W drugiej części nagrania autor pokazuje strzałkę od góry, pokazując jej prawdziwy kształt. Wtedy iluzja zanika. Okazuje się, że strzałka jest symetryczna. To charakterystyczna cecha dla prac profesora Sugihary.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)