Przyklejany tatuaż znacząco ułatwi życie cukrzykom

Przyklejany tatuaż znacząco ułatwi życie cukrzykom
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

27.01.2015 10:00, aktual.: 03.02.2016 15:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Osoby chore na cukrzycę muszą sprawdzać swój poziom cukru nawet osiem razy dziennie. Oznacza to, że osiem razy muszą nakłuć swój palec w celu pobrania próbki krwi. Ta barbarzyńska metoda może w końcu odejść do lamusa.

Wszystko to za sprawą grupy naukowców z Uniwersytetu San Diego, w Kalifornii, którzy opracowali o wiele mniej inwazyjną metodę sprawdzania poziomu glukozy.

Czujnik i elektrody wydrukowano na standardowym papierze, z którego robi się tymczasowe tatuaże jest w stanie sprawdzić aktualny poziom glukozy.

Jak na razie urządzenie przetestowano na siedmiu ochotnikach, którzy nie byli chorzy na cukrzycę. Odczyty glukozy z tatuażu pokrywały się z testami przeprowadzonymi tradycyjną metodą. Zasada działania tymczasowego tatuażu dla cukrzyków nie jest nowa - korzysta z tej samej metody, co _ GlucoWatch _ - zegarek dla cukrzyków, który pojawił się w 2002 roku. Poważną wadą _ GlucoWatch _ były powodowane przez urządzenia poważne podrażnienia skóry - ten problem nie występuje w przypadku tymczasowego tatuażu.

Naukowcy z Uniwersytetu San Diego twierdzą, że koszt pojedynczego "listka" nie przekroczy kilku centów, a pojedynczy tatuaż ma starczyć na ok. 24 godziny. To bardzo dobra wiadomość dla każdego, kto osiem razy dziennie musi kłuć się w palec.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ten przyklejany tatuaż ułatwi życie cukrzykom

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)