Przydatne funkcje lodówki
Nowoczesne lodówki wyposażone są w szereg funkcji, które ułatwiają codzienne użytkowanie i sprawiają, że jedzenie dłużej zachowuje swoją świeżość i aromat. Zwykle nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co właściwie oznaczają tajemnicze nazwy technologii. Dlatego postanowiliśmy trochę rozjaśnić tę kwestię i zaprezentować krótki poradnik po funkcjach dostępnych w chłodziarko – zamrażarkach.
28.08.2015 15:20
No Frost
Lodówka, na której ściankach zgromadził się lód pracuje mniej efektywnie i co najważniejsze pobiera więcej prądu. Dodatkowo lód zmniejsza pojemność użytkową chłodziarki oraz zamrażarki. Żeby się go pozbyć należy rozmrozić lodówkę, co wymaga dodatkowego czasu oraz wysiłku. Funkcja No Frost pozwoli nam zapomnieć o rozmrażaniu. Reguluje ona poziom wilgotności, dzięki czemu na ściankach nie tworzy się lód i sprawia, że żywność pozostaje na dłużej świeża.
Komora zero stopni
Komora zero stopni, zwana inaczej komorą niskich temperatur, to specjalna szuflada znajdująca się pomiędzy chłodziarką a zamrażarką. Panuje w niej niższa temperatura niż w pozostałych częściach lodówki. Dzięki temu mamy możliwość przechowywania produktów o krótkim czasie przydatności do spożycia m.in. surowe mięso, ryby, owoce morza, a nawet wędliny.
Super chłodzenie i super mrożenie
Super chłodzenie to funkcja, którą szczególnie docenimy latem. Pozwala ona na szybkie obniżenie temperatury wielu produktów jednocześnie. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że żywność zachowa swoje wartości odżywcze, odpowiedni smak i aromat. W przypadku nagłego obniżenia temperatury w zamrażarce, mamy do czynienia w momencie, gdy chcemy szybko zamrozić umieszczone w niej produkty. Obie funkcję wyłączają się, gdy we wnętrzu zapanuje stała i niska temperatura.
Multi Flow
System Multi Flow zapewnia równomierne chłodzenie w całym wnętrzu lodówki. Zimne powietrze nawiewane jest na każdą półkę, dzięki czemu na różnych wysokościach jest podobne chłodzenie. Funkcja ta przyspiesza również schładzanie się komory po otwarciu drzwi lodówki.
Twin Cooling
System Twin Cooling to kolejna technologia, która ma nam pomóc w zachowaniu dobrej jakości produktów. Funkcja ta gwarantuje niezależne chłodzenie komór chłodziarki i zamrażarki. W pierwszym przypadku jest to powietrze wilgotne, a w drugim suche. Dzięki precyzyjnemu sterowaniu temperaturą oraz niezależnym wentylatorom gwarantuje to odpowiedni poziom wilgotności w danej komorze.
Powłoka antybakteryjna
Specjalna powłoka pokrywa wnętrze lodówki uniemożliwiając rozwój szkodliwych drobnoustrojów, a co za tym idzie przedłuża świeżość potraw. W większości chłodziarek powłoka antybakteryjna zawiera jony srebra, które uwalniając się spowalniają procesy psucia żywności. Poza tym nawet, gdy produkt ulegnie przeterminowaniu nie rozwija się pleśń oraz inne bakterie. Warto pamiętać, że producenci nazywają powłokę antybakteryjną w różny sposób. Możemy spotkać się z następującymi nazwami: Hygiene Control, Biocare, Anti-Bacteria System.
Alarm otwartych drzwi
Alarm otwartych drzwi informuje o niedomkniętych drzwiach urządzenia, tym samym nie dopuszcza do podniesienia temperatury w jej wnętrzu. Zwykle włącza się po upływie około 2 minut. Zdarzają się nawet takie modele drzwi, które same się zamykają. Poza tym możemy spotkać urządzenia, które posiadają regulatory temperatury zabezpieczone przed przypadkowym przestawieniem np. przez dzieci.
Funkcja wakacje
Czasem znana jako funkcja „Holiday”, przede wszystkim przyda się osobom, która przynajmniej raz do roku wyjeżdżają na dłuższe wakacje. Jej głównym zadaniem jest utrzymanie we wnętrzu lodówki niskiej temperatury przy niższym poborze energii elektrycznej, dzięki czemu nie musimy jej całkowicie wyłączać (a to może prowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu lub pleśni wewnątrz urządzenia).
Ciekawy wygląd
Oprócz funkcji, które przydają się w codziennym użytkowaniu, ważny jest również wygląd lodówki. Obecnie na naszym rynku dostępne są urządzenia z duszą, które odzwierciedlają nasz styl życia oraz zainteresowania. Do wyboru mamy lodówki o zaokrąglonych kształtach z oryginalnymi klamkami lub stylizowane na stare, „beczkowate”. chłodziarki z lat 60–tych. Zawsze możemy także odmienić wygląd tradycyjnej lodówki za pomocą fototapety, dzięki czemu w oka mgnieniu urządzenie kuchenne zmieni się nie do poznania. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.
_ Źródło: urządzamy / mowimyjak / WP _