Przezroczyste urządzenia - za 3 lata

Przezroczyste urządzenia - za 3 lata
17.12.2008 20:33
Przezroczyste urządzenia - za 3 lata
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Koreańscy naukowcy z ośrodka Advanced Institute of Science and Technology (KAIST) opracowali model całkowicie przezroczystego chipu komputerowego. Nowa technologia TTRAM (transparent resistive random access memory) została opisana w czasopiśmie Applied Physics Letters publikowanym przez Amerykański Instytut Fizyki.

Nowy chip nie różni się niczym szczególnym od układów CMOS (ich funkcje są bardzo podobne) - układ przechowuje bowiem informacje cyfrowe, gdy urządzenie jest wyłączone. Chip TRRAM jest za to całkowicie przezroczysty. Koreański zespół opracował nawet elastyczną wersję swojego układu.

"Jest to krok milowy w stronę przejrzystych systemów elektronicznych. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możemy stworzyć wyjątkowo przezroczyste komponenty elektroniczne" - mówi badacz Jung Won Seo, autor publikacji.

Urządzenia TRRAM opierają się na istniejących rozwiązaniach typu RRAM. Naukowcy zgodnie twierdzą, że układy w technologii TRRAM są łatwe do wytworzenia i mogą być dostępne już za 3-4 lata. Naukowcy są jednak przekonani, że rozwiązania TRRAM staną się alternatywną dla pamięci flash wykorzystujących technologię CMOS, chociaż nie należy oczekiwać, że masowo ją zastąpią.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)