Trwa ładowanie...
dda40k4

Przez oszustwo na Facebooku stracili pieniądze. Policja: "nasze prawo niewiele może zrobić"

Oszuści przejmują konta na Facebooku i podszywając się pod użytkownika proszą jego znajomych o przelanie pieniędzy. Co, jeżeli przekręt zostanie zauważony, a sprawa trafi na policję? Problem w tym, że do rozwiązania wciąż długa droga.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Policja nie chce zajmować się oszustwami na Facebooku
Policja nie chce zajmować się oszustwami na Facebooku (WP.PL)
dda40k4

Portal Zaufana Trzecia Strona opisuje historię wykopowicza, którego konto na Facebooku zostało skrardzione. I wykorzystane do wyłudzenia pieniędzy. Przestępca wypisywał do znajomych i prosił o przelanie 1000 zł. Tłumaczył się tym, że w tej chwili nie ma takiej sumy na koncie, ale posiada ją w gotówce, więc jak tylko skorzysta z wpłatomatu, to jeszcze tego samego dnia zwróci dług. Klasyczne, facebookowe oszustwo, w którym oszust liczy na dobre serce i hojność znajomych.

Ofiara dowiedziała się, że jej konto zostało skradzione, gdy jeden ze znajomych postanowił zweryfikować prośbę - i po prostu telefonicznie skontaktował się z rzekomo proszącym o przelew. Wykopowicz postanowił od razu zgłosić sprawę na policję, udając się wieczorem na pobliski komisariat.

Niestety, jak sam opisuje, od policjantów dowiedział się, że "sprawa jest bardzo trudna" i "nasze prawo niewiele może zrobić". Ofiara postanowiła zgłosić oszustwo następnego dnia, ale i niewiele to zmieniło. Policjant potwierdził, że ma związane ręce, dodając nawet, że "to nie jest przestępstwo". Po godzinie został poproszony na rozmowę z panią, która potwierdziła wcześniejsze słowa policjanta, przy okazji zwalając winę na portal społecznościowy. Według policji, "Facebook nie współpracuje z polskimi służbami", a numer konta podany przez oszusta, na który inne ofiary miały wpłacać pieniądze, nie jest poszlaką. Pani na komisariacie poradziła wykopowiczowi, żeby to jego znajomi zgłosili się na policję, a on sam powinien skasować konto na Facebooku i założyć nowe. O ile pozostałe ofiary rzeczywiście powinny poinformować służby o wyłudzeniu pieniędzy, tak ostatnia porada była absurdalna.

dda40k4

"Niestety jest to trend, który często obserwujemy – policjanci rozliczani ze statystyk wykrywalności (zamiast np. jakości pracy) robią, co mogą, by nie przyjmować spraw trudnych, które zakończą się umorzeniem z powodu niewykrycia sprawców" - pisze Zaufana Trzecia Strona. I dlatego osoby zgłaszające internetowe przestępstwa mają pod górkę.

Problem jest poważny, tym bardziej że oszustwo na Facebooku jest przestępstwem, a Facebook jest gotowy do współpracy. Co więc należy zrobić, żeby policja zainteresowała się sprawą? Według ZTS, najlepiej wskazać przestępstwo włamania na konto i przede wszystkim nie dać się spławić. A najrozsądniejszym wyjściem jest od razu zgłoszenie przestępstwa do prokuratury. Wtedy mamy pewność, że sprawa ruszy.

Jako że lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętajmy, by dobrze chronić swoje konto. Nie klikać w podejrzane linki i nie zostawiać haseł oraz loginów na stronach, co do których nie jesteśmy pewni. Warto też używać dwuetapowej weryfikacji i pamiętać, by do każdego serwisu stosować inne hasło.

dda40k4

Podziel się opinią

Share

Komentarze:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.

dda40k4

dda40k4
Więcej tematów