Przetarg na pilotażowe wdrożenie GSM-R rozstrzygnięty

Przetarg na pilotażowe wdrożenie GSM‑R rozstrzygnięty

Przetarg na pilotażowe wdrożenie GSM-R rozstrzygnięty
07.01.2009 14:20, aktualizacja: 07.01.2009 14:46

TK Telekom rozstrzygnął przetarg na pilotażowe wdrożenie jednolitego systemu radiołączności GSM-R w sieci kolejowej na terenie Polski. System GSM-R unowocześni komunikację w transporcie kolejowym a w szczególności pozwoli przewoźnikom usprawnić system sterowania ruchem pociągów, monitorowania wagonów, przesyłek.

Globalny System Radiokomunikacji Ruchomej (GSM-R) jest częścią Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym (ERTMS). W wielu krajach Unii Europejskiej zastępuje on narodowe systemy radiołączności kolejowej podnosząc jakość łączności, transmisji danych i likwidując bariery jakie wynikają ze stosowania regionalnych rozwiązań w tym obszarze. Dzięki unijnemu projektowi polska kolej mogła rozpocząć wdrażanie systemu GSM-R w sieci kolejowej na terenie kraju.

TK Telekom odpowiada za nadzór nad realizacją wdrożenia GSM-R na liniach kolejowych w Polsce, a także za obsługę i utrzymanie instalacji GSM-R. Firma, na podstawie przeprowadzonych wstępnych analiz wykonalności, przygotowała strategię wdrażania systemu i ogłosiła przetarg nieograniczony na "Pilotażowe wdrożenie systemu radiołączności GSM-R". W postępowaniu przetargowym wyłoniono następujących wykonawców do czterech części przedmiotu zamówienia:

• Konsorcjum podmiotów: Nokia Siemens Networks Sp. z o.o. (Polska - lider konsorcjum) i NSN OY (Finlandia) w zakresie jednej części zamówienia obejmującej wszystkie podstawowe elementy infrastruktury systemu GSM-R;
• Konsorcjum podmiotów: Kapsch Sp. z o.o. (Polska - lider konsorcjum), Kapsch CarrierCom AG (Austria), Nortel GmbH (Niemcy), Kapsch s.r.o (Czechy) w zakresie jednej części zamówienia obejmującej wszystkie podstawowe elementy infrastruktury systemu GSM-R;
• Konsorcjum podmiotów: Huawei Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum) i Huawei Technologies Co. (Chiny) w zakresie dwóch części zamówienia obejmujących infrastrukturę radiową systemu GSM-R i węzły GPRS/GSM-R.

Prace projektowe i budowlane rozpoczną się na początku 2009 roku. Projekt przewiduje zabudowę i uruchomienie kompletnej infrastruktury systemu GSM-R na odcinku pilotażowym w opcji "multivendor", który obejmuje 9 lokalizacji na linii E65 łączącej wybrzeże z południem Europy: od stacji Studzianki (koło Nasielska) do stacji Czerechy (koło Ciechanowa) oraz 1 lokalizację na stacji Warszawa Centralna.

Realizacja projektu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Trans-European Networks for Transport.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)