Przestarzały Windows 3.1 sparaliżował paryskie lotnisko

Przestarzały Windows 3.1 sparaliżował paryskie lotnisko
Źródło zdjęć: © Google Maps

16.11.2015 16:20, aktual.: 16.11.2015 17:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wstrzymałeś się z przesiadką na Windows 10? Niektórzy są znacznie bardziej konserwatywni. Niektórzy nadal korzystają z... Windows 3.1. W tym jedno z francuskich lotnisk.

Poprzednik Windowsa 95, czyli Windows 3.1, został zaprezentowany przez Microsoft w 1992 roku. Niektóre firmy, mimo braku wsparcia technicznego ze strony Microsoftu (zakończyło się ono w 2001 roku), nadal z niego korzystają. Paris Orly, na skutek awarii tego właśnie systemu, ze względu na bezpieczeństwo musiało zawiesić w sobotę wszystkie wyloty. Maszyny rozkładowo mające lądować na Orly były z kolei przekierowywane. Incydent nie miał nic wspólnego z piątkowymi atakami terrorystycznymi w Paryżu.

Windows 3.1 jest wykorzystywany do obsługi oprogramowania Decor, odpowiedzialnego za wysyłanie pilotom samolotów informacji o warunkach pogodowych oraz obsługi bezpiecznych startów i lądowań. Awaria, jak na złość, miała miejsce podczas zapowiadanej silnej mgły. Władze lotniska nie planują jednak jego prędkiej aktualizacji *z przyczyn technicznych. Aktualizacja systemów na francuskich lotniskach została *zaplanowana na rok 2017, jednak zdaniem pracujących tam inżynierów bardziej prawdopodobna data to rok 2021.

Największym problemem nie jest sama awaria, a znalezienie osoby, która zna architekturę tak archaicznego programu. Alexandre Fiacre - przedstawiciel organizacji zajmującej się kontrolą ruchu powietrznego - tłumaczy, że paryskie lotnisko wykorzystuje cztery różne systemy operacyjne. Ich wiek to od 10 do 20 lat. Cytując za _ Vice News _, Fiacre przyznaje, że systemy lotniskowe nie są w najlepszym stanie, a na terenie Paryża zaledwie trzy osoby dokładnie znają oprogramowanie DECOR i potrafią sobie poradzić z takimi awariami. Problem w tym, że w przyszłym roku jedna z nich odchodzi na emeryturę, a na jej miejsce nie ma chętnych.

Warto nadmienić, że NASA boryka się z podobnym problemem. Dzisiejsi programiści posługują się biegle zupełnie innymi językami programistycznymi niż ich koledzy sprzed na przykład czterdziestu lat. I jest to oczywiście naturalna kolej rzeczy, którą nie powinniśmy się przejmować. NASA odpowiada jednak za sondy kosmiczne, które wystartowały z Canaveral w latach 70. XX w. i od tamtej pory oddaliły się od naszej planety na imponujący dystans. Agencja nie zatrudnia obecnie żadnego programisty, który czułby się na tyle pewnie, żeby poradzić sobie z sondami bazując na starych językach programowania. Czytaj więcej: NASA szuka kogoś, kto zna 40-letni język programowania.

Czy korzystanie ze starych lub niezaktualizowanych systemów jest bezpieczne?

Zapytaliśmy o to Macieja Ziarka, eksperta do spraw bezpieczeństwa z Kaspersky Lab. - Nie znam szczegółów tej awarii, a także roli systemu Windows 3.11 w całym przedsięwzięciu, jednak faktem jest, że Windows 3.11 jest w dalszym ciągu wykorzystywany w wielu firmach. Nie chodzi oczywiście o wersję desktopową, ale zmodyfikowaną, która pozwala firmom na zarządzanie pewnymi usługami. Jednym z powodów stosowania starego systemu, może być chęć zachowania ciągłości procesów biznesowych - powiedział Ziarka. - Wracając jednak do głównego pytania - system operacyjny powinien być aktualny tak bardzo jak to tylko możliwe. Jeżeli producent dostarcza do niego aktualizacje i wsparcie, to wcale nie musi to być najnowsza wersja systemu. Wszystko zależy od tego, do czego systemy są wykorzystywane i czy są one ogólnodostępne, czy może pracują w zamkniętym środowisku. W tym drugim przypadku ciężej jest przeprowadzić np. atak, aczkolwiek nie jest to niemożliwe - dodał.

_ SŁK-WP / Vice News / Kaspersky / chip / _

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (1)