Przełomowy sposób na wrzody żołądka. Pracują nad nim naukowcy z Chin

Przełomowy sposób na wrzody żołądka. Pracują nad nim naukowcy z Chin24.09.2020 11:12
Makieta żołądka, na której zaprezentowano możliwość medycznego robota
Makieta żołądka, na której zaprezentowano możliwość medycznego robota

Nowatorska metoda wyeliminuje potrzebę "otwierania pacjenta". Zamiast tego do żołądka wprowadzona będzie... drukarka 3D, która ułoży komórki warstwami bezpośrednio w zniszczonym lub chorym miejscu.

Drukowanie całych organów w laboratoriach, jak serce czy wątroba, choć jest uważane za przyszłość medycyny, to na razie pozostaje w sferze badań oraz science fiction. Póki co możliwe może być zastosowanie tego procesu na mniejszą skalę, czyli drukowanie fragmentów organów bezpośrednio w żywym człowieku.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie chce urzeczywistnić tę wizję, konstruując mini robota, który może wejść do żołądka człowieka przez usta i przełyk. Tam robot będzie rozkładał się do formy gotowej do pracy i "drukował" bezpośrednio w uszkodzonym miejscu. W formie złożonej chiński robot ma średnicę 30 mm, a w formie rozłożonej 43 mm.

Po wprowadzeniu robota do żołądka może on zacząć drukować, czyli nakładać przygotowane wcześniej w laboratorium komórki mięśniowe lub błonę śluzową. Według zespołu konstruktorów robota, takie rozwiązanie jest kilkukrotnie skuteczniejsze niż dotychczasowe metody.

W przyszłość prace nad nowatorskim rozwiązaniem mają być kontynuowane. Planowane jest dalsze miniaturyzowanie urządzenia i zmniejszenie go do rozmiarów o średnicy 12 mm, wyposażenie w kamery i dodatkowe czujniki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)