Przełomowy sposób na wrzody żołądka. Pracują nad nim naukowcy z Chin

Nowatorska metoda wyeliminuje potrzebę "otwierania pacjenta". Zamiast tego do żołądka wprowadzona będzie... drukarka 3D, która ułoży komórki warstwami bezpośrednio w zniszczonym lub chorym miejscu.

Makieta żołądka, na której zaprezentowano możliwość medycznego robota
Makieta żołądka, na której zaprezentowano możliwość medycznego robota
Bolesław Breczko

Drukowanie całych organów w laboratoriach, jak serce czy wątroba, choć jest uważane za przyszłość medycyny, to na razie pozostaje w sferze badań oraz science fiction. Póki co możliwe może być zastosowanie tego procesu na mniejszą skalę, czyli drukowanie fragmentów organów bezpośrednio w żywym człowieku.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie chce urzeczywistnić tę wizję, konstruując mini robota, który może wejść do żołądka człowieka przez usta i przełyk. Tam robot będzie rozkładał się do formy gotowej do pracy i "drukował" bezpośrednio w uszkodzonym miejscu. W formie złożonej chiński robot ma średnicę 30 mm, a w formie rozłożonej 43 mm.

Po wprowadzeniu robota do żołądka może on zacząć drukować, czyli nakładać przygotowane wcześniej w laboratorium komórki mięśniowe lub błonę śluzową. Według zespołu konstruktorów robota, takie rozwiązanie jest kilkukrotnie skuteczniejsze niż dotychczasowe metody.

W przyszłość prace nad nowatorskim rozwiązaniem mają być kontynuowane. Planowane jest dalsze miniaturyzowanie urządzenia i zmniejszenie go do rozmiarów o średnicy 12 mm, wyposażenie w kamery i dodatkowe czujniki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)