Przełomowa misja na Marsa. Sonda InSight wylądowała

Przełomowa misja na Marsa. Sonda InSight wylądowała

Przełomowa misja na Marsa. Sonda InSight wylądowała
Źródło zdjęć: © NASA
Adam Bednarek
26.11.2018 14:50, aktualizacja: 26.11.2018 21:26

Sonda InSight bezpiecznie wylądowała na powierzchni Marsa, jest to pierwsze udane lądowanie na tej planecie od 2012 roku. Misja zabrała polski sprzęt, który wwierci się na głębokość 5 m - nikt do tej pory tego nie dokonał.

Sonda wylądowała na powierzchni Marsa około 20:53 naszego czasu. Lądowanie to ryzykowny proces, bo statek w ciągu siedmiu minut musiał zwolnić z 20 tys. km/h do zera. Pierwsze zdjęcie opublikowane przez NASA pokazuje moment tuż po lądowaniu.

Obraz
© AFP/EAST NEWS

W ramach misji na Marsa bezzałogowy lądownik InSight ma dokonać historycznego zbadania tej planety. Jednym z trzech głównych urządzeń, które ze sobą zabrał, jest HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package). To instrument do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. HP3 będzie wykonywać pomiary za pomocą "Kreta" – zaawansowanego technologicznie próbnika, który zostanie wprowadzony na głębokość 5 m w marsjański grunt.

To coś w rodzaju termometru, który zbada przepływy ciepła pod powierzchnią planety. Na podstawie zebranych danych będzie można stwierdzić, z jakiego materiału jest zbudowana skorupa Marsa. Polskie rozwiązanie ma nie tylko odpowiednie wymiary, ale i wydatek energetyczny. Dzięki temu sonda nie wyłączy się z powodu braku energii, którą zużyła na wwiercenie się pod powierzchnię Marsa. Misja ma potrwać 2 ziemskie lata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (274)