Przebadano ślady "należące" do Yeti. Naukowcy bez złudzeń

Przebadano ślady "należące" do Yeti. Naukowcy bez złudzeń

Przebadano ślady "należące" do Yeti. Naukowcy bez złudzeń
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Grzegorz Burtan
30.11.2017 11:34

Złe wieści dla fanów tajemnic, nieodkrytych lądów i nieznanych stworzeń. Kolejne badania dowodzą, że Yeti, niestety, nie istnieje. A przynajmniej nie da się potwierdzić jego istnienia, chyba że za dobrą monetę przyjmiemy lokalny folklor.

W naszych stronach, czyli Europie, pierwsze doniesienia o istocie, która ma zamieszkiwać region Himalajów, pojawiły się w pierwszej połowie XIX wieku. Anglik B.G. Hodgson opisał, że w 1832 roku, podczas jednej z wypraw, jego tragarze w góry w obawie przed spotkaniem przypominającej małpę istoty. Od tego czasu istnienie Yeti rozpala fanów kryptozoologii.

Naukowcy po raz kolejny postanowili popsuć szyki wielbicielom niewyjaśnionego. Charlotte Lindqvist, biolog ewolucyjny z Uniwersytetu w Buffalo, postanowiła przeprowadzić analizę DNA z dziewięciu różnych próbek. Tę zaś dostarczyli producenci brytyjskiej firmy Icon TV, która w 2016 roku przygotowywała specjalny program o nazwie 'Yeti or Not". Efekt?

Dziewięć próbek, wśród których były zęby, skóra, włosy, a nawet ekskrementy, nie należały do Yetiego. Jeden z nich należał na przykład do psa. Pozostałe pochodziły natomiast od niedźwiedzi, a konkretnie takich gatunków jak azjatycki czarny, tybetański brązowy czy himalajski brązowy.

W cytowanym przez serwis Motherboard artykule możemy przeczytać, że badanie reprezentuje najbardziej rygorystyczną analizę próbek, które rzekomo mają pochodzić mitycznych stworzeń. Potwierdzają również, że bazą biologiczną legend o Yeti są występujące w górach brązowe oraz czarne niedźwiedzie.

Lindqvist stwierdziła, że do badań nie podchodziła z nastawieniem, by obalić ostatecznie istnienie stwora. Bardziej zależało jej na rozpoczęciu badań nad lokalnymi gatunkami niedźwiedzia, które jej zdaniem są stosunkowo słabo poznane.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)