Prosty sposób na komputer pokładowy w starszym aucie

Prosty sposób na komputer pokładowy w starszym aucie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

07.10.2014 14:41

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie masz komputera pokładowego, a chciałbyś wiedzieć na bieżąco, ile paliwa zużywa twój samochód, jakie jest obciążenie silnika czy położenie przepustnicy? Rozwiązaniem jest zastosowanie aplikacji komunikującej się z pojazdem za pośrednictwem modułu OBD2.

Kierowca uzbrojony w smartfona może znacznie więcej. Aplikacje prowadzą go do celu z pominięciem korków, ostrzegają przed fotoradarami i kontrolami policji, pozwalają na sprawdzenie aktualnej pozycji czy nagranie filmu z trasy. Coraz częściej umożliwiają też zdobywanie wiedzy na temat samochodu dzięki zbieraniu danych z systemu diagnostycznego auta. Robią to łącząc się z pojazdem za pośrednictwem modułu OBD2 poprzez Bluetooth. A teraz wyobraźmy sobie aplikację, którą potrafi te wszystkie rzeczy na raz, a może nawet jeszcze więcej…

Wyzwaniu temu postanowili sprostać twórcy aplikacji Izzy Drive, która zmienia smartfona z systemem Android w komputer pokładowy. Jak? Komunikuje się z samochodem poprzez Bluetooth za pośrednictwem modułu OBD2. który trzeba wpiąć w gniazdo diagnostyczne. Izzy Drive nie tylko pokazuje rzeczywistą prędkość, którą zegary na desce rozdzielczej często przekłamują, ale także obroty, oraz chwilowe i średnie spalanie. Prezentuje również parametry, które nie są eksponowane, np. obciążenie silnika czy położenie przepustnicy. I tu od razu uwaga: Izzy Drive współpracuje z większością aut wyprodukowanych po 2001 roku, jeśli mają silniki benzynowe oraz wyprodukowanymi po 2002 roku – jeśli pod ich maskami pracują jednostki Diesla.

Na odczytywaniu danych samochodu nie kończą się jednak możliwości Izzy Drive. Aplikacja dodatkowo…. ostrzega przed fotoradarami i kamerami na skrzyżowaniach w całej Europie oraz pozwala na zgłaszanie zdarzeń drogowych takich jak wypadki, kontrole policji, korki czy złe warunki atmosferyczne. Ponadto za jej pomocą da się zlokalizować zaparkowany samochód (na wypadek, gdyby kierowca zgubił się np. na dużym parkingu pod hipermarketem) oraz przekształcić telefon w wideorejestrator. Umożliwia bowiem nagrywanie filmu w pętli nie zajmując przy tym całej dostępnej pamięci telefonu plikami wideo. Czas nagrania ustalany jest w ramach konfiguracji – domyślnie są to 3 minuty. Ciekawą funkcja są filmy alarmowe. W dowolnym momencie ostatnie 10 sekund filmu można wysłać na serwer gdzie jest dostępny w ramach usługi Izzy Drive WWW.

Ponadto istnieje możliwość wykonania diagnostyki samochodu i kasowania błędów związanych z pracą jego układów.

Bardziej wymagającym Izzy Drive oferuje możliwość analizowania stylu jazdy w internecie na mapie i wykresach z wyliczeniem m.in. kosztów paliwa za wybrany okres. Właściciele samochodów firmowych docenią z kolei możliwość łatwego generowania tzw. kilometrówek.

Na koniec garść istotnych informacji dotyczących kosztów: Izzy Drive w wersji bezpłatnej pozwala na korzystanie z podstawowych funkcjonalności np. wideorejestratora, ostrzegania przed fotoradarami oraz kamerami na skrzyżowaniach, a także zgłaszania zdarzeń drogowych. Korzystanie z aplikacji w pełnej wersji, z danymi dotyczącymi samochodu, to wydatek 1. zł, a dodatkowo należy dokupić moduł OBD2 w cenie 79 zł (dostępny na www.izzydrive.eu/shop). Roczna płata za korzystanie z Izzy Drive WWW (pozwala przechowywać filmy oraz przejechane trasy i dane pojazdu czy tworzyć wspomniane kilometrówki) wynosi z kolei 49 zł.

Polecamy na stronach Lokalizacja.info: Nowe zdjęcia dna morskiego: po 20 latach

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)