Proste, stylowe i inteligentne - nowe aparaty Panasonic LUMIX S

Proste, stylowe i inteligentne - nowe aparaty Panasonic LUMIX S
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.01.2011 11:01, aktual.: 23.09.2011 16:22

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lumix DMC-S3 i DMC-S1 to nowa seria aparatów kompaktowych ze starannie dobranymi podstawowymi funkcjami oraz optyczną stabilizacją obrazu MEGA O.I.S.

Firma Panasonic przedstawia nową serię cyfrowych aparatów kompaktowych LUMIX S, która składa się z 14,1-megapikselowego modelu DMC-S3 oraz 12,1-megapikselowego DMC-S1. Prosta, stylowa i inteligentna seria S jest całkowitą nowością nie tylko pod względem konstrukcji, ale również koncepcji - opracowano ją specjalnie z myślą o użytkownikach, którzy wybierają swój pierwszy aparat cyfrowy.

W celu maksymalnego uproszczenia obsługi do aparatów DMC-S3 i S1 dołączono tylko podstawowe funkcje, co nie oznacza, że nie oferują one wysokiej jakości zdjęć. Optyczny stabilizator obrazu MEGA O.I.S. (Optical Image Stabilizer), znany z modeli wyższej klasy, skutecznie zapobiega rozmyciom spowodowanym drżeniem ręki bez pogarszania jakości obrazu. Oprócz stabilizatora MEGA O.I.S. dostępny jest tryb iA (Intelligent Auto), który oferuje inne funkcje wspomagające fotografowanie. Inteligentny selektor scen wykrywa temat zdjęcia i ustawia parametry najlepiej pasujące do sceny, takiej jak portret, krajobraz itd. Wykrywanie twarzy ustawia odpowiednią ostrość i ekspozycję na twarzach fotografowanych osób. Inteligentna kontrola czułości ISO wykrywa szybkość ruchu obiektu i ustawia taką kombinację czułości ISO i szybkości migawki, aby zapobiec rozmyciu obrazu.

Obraz
© (fot. Panasonic)

"Okiem" obu aparatów jest nowy, 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw z 4-krotnym powiększeniem optycznym (odpowiednik zakresu ogniskowych 28-11. mm w aparatach 35 mm), który oferuje dużą wszechstronność i łatwość kompozycji kadru. Ich "sercem" jest wydajny procesor obrazu Venus Engine VI, który zapewnia krótki czas reakcji i wysoką jakość zdjęć.

Aparaty DMC-S3 i S1 umożliwiają rejestrowanie filmów o wysokiej jakości 720. HD. Użytkownicy mogą też wykorzystać nowe narzędzie LUMIX Image Uploader, które pozwala udostępnić obrazy w serwisie Facebook (zdjęcia) lub YouTube (filmy) za pośrednictwem komputera PC.

Zaokrąglona forma aparatów DMC-S3 i S1 dobrze pasuje do dłoni. Są to kompaktowe i lekkie konstrukcje, które zapewniają wysoką jakość zdjęć i filmów.

Panasonic opracował tryb iA z myślą o ułatwieniu obsługi aparatów oraz ograniczeniu liczby nieudanych zdjęć i dołączył go do aparatów DMC-S3 i DMC-S1. MEGA O.I.S (optyczny stabilizator obrazu) zintegrowany z trybem iA tłumi drżenie ręki. MEGA O.I.S nie stosuje cyfrowej korekcji obrazu, ale kompensuje ruchy osi światła przez odpowiednie przesuwanie obiektywu. Obraz nie jest zatem przetworzony cyfrowo, a jego jakość nie ulega pogorszeniu. Użytkownik uzyskuje klarowne, ostre zdjęcia. Inteligentny selektor scen automatycznie wybiera jeden z sześciu trybów tematycznych - makro, portret, krajobraz, nocny portret, nocny krajobraz i zachód słońca - który najlepiej pasuje do fotografowanej sceny. Wreszcie inteligentna kontrola czułości ISO zapobiega rozmyciu poruszających się obiektów poprzez optymalizację szybkości migawki i czułości, umożliwiając robienie ostrych, klarownych zdjęć. Ludzkie twarze są fotografowane z optymalną ostrością i ekspozycją dzięki funkcji wykrywania twarzy, która również cyfrowo koryguje
niepożądany efekt czerwonych oczu. Użytkownik może uaktywnić wszystkie te funkcje wspomagające fotografowanie ustawiając tryb iA.

Obraz
© (fot. Panasonic)

14,1-megapikselowy DMC-S3 i 12,1-megapikselowy DMC-S1 są wyposażone w nowo opracowany 28-milimetrowy, szerokokątny obiektyw LUMIX DC VARIO z 4-krotnym powiększeniem optycznym w kompaktowej obudowie. Obiektyw ten zawiera 6 elementów podzielonych na 5 grup - w tym 3 soczewki asferyczne z 6 powierzchniami asferycznymi - i zapewnia doskonałą sprawność optyczną. 28-milimetrowy obiektyw szerokokątny oferuje szersze pole widzenia w porównaniu ze stosowanymi zazwyczaj w aparatach tej klasy obiektywami 35-milimetrowymi i nadaje się do fotografowania grup osób, wnętrz lub dynamicznych krajobrazów. Do fotografowania odległych obiektów przydaje się funkcja Extra Optical Zoom, która zwiększa współczynnik zoomu do 8,4x (S3) / 7,8x (S1), wykorzystując środkową część matrycy CCD do uzyskania jeszcze większego zbliżenia.

W aparatach DMC-S3 i DMC-S1 zastosowano szybki, wydajny, procesor Venus Engine VI, który umożliwia rejestrowanie obrazów wysokiej jakości poprzez ulepszone przetwarzanie sygnałów. Ten wielozadaniowy układ do obróbki obrazu cechuje się krótkim czasem reakcji. Opóźnienie zwolnienia migawki wynosi około 0,007 (S3) / 0,008 (S1) sekundy, co pozwala robić zdjęcia pod wpływem nagłego impulsu z wykorzystaniem szybkiego autofokusu, który umożliwia zablokowanie ostrości na fotografowanym obiekcie. Venus Engine VI oferuje także tryb wysokiej czułości, który umożliwia aparatom S3 i S1 rejestrowanie obrazu z czułością ISO 6400 - wystarczającą do robienia zdjęć w niemal całkowitej ciemności bez użycia lampy błyskowej.

Nowe aparaty DMC-S3 i DMC-S1 rejestrują filmy HD z rozdzielczością 1280 x 720p i częstotliwością 30 klatek na sekundę, a także ze zwykłą rozdzielczością VGA (640 x 480) w formacie Motion JPEG. Zarejestrowane filmy można bezpośrednio opublikować w serwisie YouTube. Można też oglądać je na ekranie panoramicznego telewizora HD wraz ze zdjęciami HD o proporcjach 16:9.

Aparaty oferują również nowy sposób komunikacji poprzez udostępnianie wykonanych zdjęć za pomocą funkcji LUMIX Image Uploader. Wszystko, co trzeba zrobić, to zaznaczyć zdjęcia, które mają być udostępnione, i podłączyć aparat do komputera. Aby opublikować zdjęcia, wystarczy postępować według wskazówek wyświetlonych na ekranie. Można dodać komentarz i powiadomić przyjaciół pocztą e-mail o aktualizacji albumu. Zdjęcia mogą być publikowane w serwisie Facebook, a filmy - w YouTube. Użytkownicy mogą połączyć się z tymi serwisami bez instalowania specjalnego oprogramowania.

Obraz
© (fot. Panasonic)

DMC-S3 i DMC-S1 są wyposażone w duży, 2,7-calowy inteligentny ekran LCD, który automatycznie dopasowuje jasność do zewnętrznych warunków oświetleniowych, zapewniając dobrą widoczność w praktycznie każdej sytuacji. Różne tryby tematyczne, takie jak Baby (dziecko) lub Pet (zwierzę domowe), ustawiają właściwe parametry w szerokiej gamie sytuacji. Model DMC-S3 jest wyposażony w 70 MB wbudowanej pamięci. Aparaty używają akumulatora litowo-jonowego, który dobrze znosi wielokrotne ładowanie.

PHOTOfunSTUDIO 6.0 umożliwia sortowanie i organizowanie tysięcy zdjęć. Funkcja Face Recognition, która rozpoznaje twarze, pozwala automatycznie posortować fotografie według zarejestrowanych twarzy. Funkcja Panorama Stitch pozwala utworzyć panoramę w pliku MOV poprzez syntezę zdjęć zrobionych w oferowanym przez aparat trybie asystenta panoramy. Można też utworzyć pokaz slajdów z wybranych zdjęć i dodać do niego plik muzyczny. Zdjęcia i filmy można publikować w serwisach Facebook i YouTube nie tylko za pomocą narzędzia LUMIX Image Uploader (funkcji bezpośredniego udostępniania oferowanej przez aparat), ale również za pomocą tego oprogramowania.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)