Projekt 'ReSource' - kuchnia przyszłości

Wyzwanie jakie stoi obecnie przed projektantami, to poszukiwanie nowego spojrzenia na kuchnie i wykorzystywanie dostępnych technologii do tworzenia innowacyjnych sprzętów.

Projekt 'ReSource' - kuchnia przyszłości
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

08.06.2012 14:40

Oczekiwania konsumentów dotyczące urządzeń domowych stają się coraz większe. Liczy się funkcjonalność, forma i wykonanie. Liczy się także dopasowanie rozwiązań do zmieniającego się stylu życia i zwyczajów.

Wyzwanie jakie stoi obecnie przed projektantami, to poszukiwanie nowego spojrzenia na kuchnie i wykorzystywanie dostępnych technologii do tworzenia innowacyjnych sprzętów. Takie właśnie wyzwanie Electrolux postawił przed studentami ostatniego roku Domus Academy z Mediolanu. W ramach projektu 'ReSource' studenci stworzyli dziewięć prac.

1: KEWA (Kinetic Efficient Water Appliance), Pietro Russomanno, Włochy

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

KEWA wykorzystuje sprężone powietrze w procesie mycia naczyń, dzięki czemu pozwala oszczędzić wodę, czas i energię. Woda kierowana przez ruchome dysze tworzy “wodne ostrze”, które błyskawicznie czyści dowolny talerz lub garnek. Dodatkowo KEWA jest zaopatrzona w ręczną dyszę używaną do usuwania resztek jedzenia przed myciem.

2: Aeolus, Chi Rong Hsu, Taiwan

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Aeolus, to wyciąg, który skutecznie usuwa zapachy z całego pomieszczenia. Chi Rong zwrócił uwagę na problem jakim jest zapach powstający podczas smażenia i gotowania na woku. Aeolus potrafi sobie z nim poradzić, a przy okazji jest znacznie bardziej uniwersalny. Na jego ramie można wieszać kieliszki i różne narzędzia kuchenne i tym samym oszczędzić miejsce w kuchni. Proste, sprytne i efektywne.

3: CLEAiR, Ariadna Tellez Rossell, Meksyk

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

CLEAiR, to oczyszczacz powietrza, który automatycznie informuje o jakości powietrza w domu, zapewniając czystsze i zdrowsze miejsce do życia. Trzy oddzielne, montowane do stołu jednostki, mogą być także wykorzystywane do ogólnych porządków.

4: Breathe, Beyza Dogan, Turcja

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Breathe to urządzenie kuchenne, które wciąga zanieczyszczenia wykorzystując jonizację. Czyste powietrze w kuchni jest uzupełnione delikatnym światłem, dostosowującym się do naturalnego cyklu dnia. Dzięki temu Breathe zwiększa poczucie harmonii.

5: Jumble, Zahira Ivelisse Crespo, Puerto Rico

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Jumble jest zestawem trzech indukcyjnych talerzy do gotowania, który umożliwia łatwe przestawianie naczyń na pola o różnych temperaturach. Pilot pozwala zarówno włączać pola grzewcze urządzenia jak i składać je, aby zwolnić cenne miejsce na blacie kuchennym.

6: Wine, Jung Kun Choi, Korea Południowa

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

‘Wine’. służy do przechowywania i prezentacji kolekcji win. Mocowane do ściany urządzenie atrakcyjnie eksponuje butelki z winem, utrzymując je jednocześnie w optymalnej temperaturze. W osobnym schowku znajduje się miejsce do przechowywania i chłodzenia przekąsek, które serwuje się razem z winem.

7: Celcius, Marcela Vanesa Céspedes, Argentyna

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Celcius jest połączeniem kosza na śmieci i urządzenia do recyklingu. Enzymy, które rozkładają w nim organiczne śmieci, przy okazji wytwarzają energię. Energia ta zostaje przesłana przewodami do specjalnych pojemników, które mogą być potem wykorzystywane do podgrzewania małych naczyń.

8: Chefiamo by Jervis Chua, Hong Kong

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

‘Chefiamo’. to wirtualna książka kucharska, która wspiera, doradza i inspiruje poprzez wyświetlanie odpowiednich przepisów. Obraz pojawia się na blacie i asystuje w procesie gotowania, ułatwiając odtworzenie dowolnych potraw. Interaktywna rękawica pomaga ocenić postęp prac i zważyć składniki.

9: Fulcrum by Surbhi Singhal, India

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Fulcrum jest złożonym z modułów zestawem mebli i urządzeń kuchennych. Idealnie dopasowuje się do dostępnej powierzchni, gdyż może być dowolnie powiększany. Fulcrum pozwala na przechowywanie żywności, gotowanie i jedzenie niezależnie od wielkości powierzchni, którą dysponujemy w kuchni.

-/PS

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)