Produkcja iPada kosztuje 260 dolarów

Produkcja iPada kosztuje 260 dolarów
Źródło zdjęć: © Apple

08.04.2010 14:00, aktual.: 08.04.2010 14:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Według wyliczeń serwisu iSuppli łączna cena użytych w komponentów w najprostszym modelu iPada wynosi zaledwie 260 dolarów. Różnica między kosztami produkcji a cena rynkową wynosi 239 dolarów

Według wyliczeń serwisu iSuppli łączna cena użytych komponentów w najprostszym modelu iPada wynosi zaledwie 260 dolarów. Różnica między kosztami produkcji a cena rynkową wynosi 239 dolarów.

iSuppli - firma badawcza zajmująca się rynkiem elektroniki policzyła, ile kosztuje iPad. Po dodaniu do siebie kwot jakie trzeba wydać na podzespoły, z których jest zbudowany tablet Apple'a wyszło dokładnie 250 dolarów. Po dodaniu kosztów produkcji wynoszących niecałe 10 dolarów daje to kwotę 260 dolarów. Analitycy iSuppli przeanalizowali najprostszy model iPada - Wi-Fi z 1. GB, który jest sprzedawany w cenie 499 dolarów.

Obraz
© (fot. Apple)

Najcenniejszym elementem tabletu jest wyprodukowany przez LG wart 6. dolarów wyświetlacz. Dotykowa nakładka produkcji Winteka kosztuje 30 dolarów. Ceny użytej w urządzeniu pamięci Flash oraz akumulatorów to odpowiednio 29,50 oraz 21 dolarów.

Za obudowę do iPada trzeba zapłacić 7,5. dolara. O niecały dolar droższy jest moduł WiFi, który kosztuje 8,50 USD. Stosunkowo tani jest procesor użyty w tablecie. Produkujący go Samsung za jedną sztukę liczy sobie 19,50 dolara.

iSuppli szacuje nie tylko iPada

iSuppli już w lutym tego roku starało się ocenić koszt produkcji tabletu Apple'a. Jednak wówczas dokonano wirtualnego rozłożenia tabletu na części, bowiem urządzenie nie było jeszcze w sprzedaży. iSuppli niewiele pomyliła się wówczas w ocenie kosztów produkcji, podając kwotę 229,3. dolarów za sztukę.

Podobne porównanie dla innego produktu Apple'a - iPhone'a 3. S iSuppli przygotowało latem ubiegłego roku. Z przeprowadzonej wówczas analizy wynikało, że koszt wyprodukowania jednego urządzania, po zsumowaniu kosztów robocizny i materiałów wyniósł 178,96 dolara.

W pierwszym dniu sprzedaży Apple znalazł nabywców na 300 tys. egzemplarzy swojego tabletu. Jednocześnie w internetowych sklepach Apple'a klienci kupili ponad milion przeznaczonych dla niego aplikacji oraz ćwierć miliona elektronicznych książek.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (13)
Zobacz także