Producent telefonów oskarżony o szpiegowanie użytkowników

Producent telefonów oskarżony o szpiegowanie użytkowników

Producent telefonów oskarżony o szpiegowanie użytkowników
13.08.2009 13:30, aktualizacja: 13.08.2009 13:55

Palm Pre szpieguje swoich użytkowników w Stanach Zjednoczonych i przesyła ich współrzędne GPS do centrum Palma - alarmuje twórca aplikacji mobilnych Joey Hess na swoim blogu. Palm odpowiada na zarzut i twierdzi, że atakowane rozwiązanie niczym nie różni się od standardów przyjętych na rynku

W blogosferze toczy się dyskusja na temat tego, czy Palm Pre śledzi swoich użytkowników i bez ich zgody przesyła współrzędne GPS do głównej siedziby firmy.

Obraz
© (fot. Palm)

Informacja w tej sprawie pojawiła się na blogu Joey'a Hessa, twórcy aplikacji mobilnych, który przyjrzał się WebOS Palma i zauważył, że co jakiś czas przesyła on informacje do głównej siedziby firmy. Okazało się, że wśród mało znaczących dla użytkownika danych, takich jak raporty o problemach systemowych, pojawiają się współrzędne GPS oraz informacje o wszystkich używanych aplikacjach i czasie, który się im poświęca. Według Hessa informacje te przekazywane są do baz Palma i prawdopodobnie dalej wykorzystywane w celach niekoniecznie zgodnych z warunkami licencji.

Hess twierdzi, że bez wiedzy na temat tego jak włamać się do WebOS Palma, użytkownik nie ma możliwości wyłączenia transmisji poufnych danych. W licencji Palma nie ma bezpośrednio informacji o tym, jakie dane będą zbierane i przesyłane do producenta. Jedyny zapis w licencji stanowi o tym, że Palm ma prawo do "zbierania, przechowywania, dostępu, przekazu i innego wykorzystania danych udostępnionych podczas rejestracji oraz szczegółów konta i specyfikacji urządzenia". Zapis ten dotyczy również przetwarzania danych lokalizacyjnych w celu zapewniania lokalnych usług (np. mapy).

Dla porównania, w iPhone użytkownik może wyłączyć lokalne namierzanie w jednym z menu ustawień smartfona.

Poprosiliśmy firmę o skomentowanie sprawy. W odpowiedzi Palm zadeklarował, że traktuje zagadnienia prywatności bardzo poważnie i oferuje możliwość zrezygnowania z usług wymagających od firmy zebrania informacji. Firma dodała, że jej polityka prywatności nie różni się od standardów przyjętych wśród innych producentów rozwiązań teleinformatycznych. Rzecznik Palm powiedział, że informacje z GPS zbierane są tylko po to, by zaoferować użytkownikowi szczegółową i w pełni satysfakcjonującą informację zwrotną w ramach usług.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)