Procesory Phenom II dla notebooków

Procesory Phenom II dla notebooków

Procesory Phenom II dla notebooków
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
13.05.2010 14:03, aktualizacja: 13.05.2010 14:36

AMD znacznie poszerza ofertę w dziedzinie procesorów dla komputerów przenośnych: wraz nowymi platformami Danube i Nile na rynku pojawiają się nie tylko pierwsze trój- i czterordzeniowe jednostki AMD dla notebooków, ale też wyjątkowo energooszczędne modele dla małych i lekkich notebooków.

Nowe okręty flagowe noszą nazwę Phenom II, która do tej pory dotyczyła CPU przeznaczonych dla komputerów biurkowych i zależnie od wersji mają dwa (X2 w nazwie), trzy (X3. albo cztery (X4) rdzenie. Trzeba przyznać, że nazewnictwo jest proste i przejrzyste, zwłaszcza jeśli porównamy je z dżunglą symboli Intela dotyczącą jednostek Core i. Nowa nomenklatura obejmuje również dwurdzeniowce Turion II i Athlon II. Nazwę tanich, jednordzeniowych układów Sempron dla notebooków ograniczono do litery V i numeru modelu.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

W Phenomach dla notebooków brakuje pamięci podręcznej L3. dzięki której procesory znacznie zyskują na wydajności: jeśli przetwarzane dane nie mieszczą się w liczącej 1 MB pamięci cache L2 albo jeśli wątek przechodzi z jednego rdzenia do drugiego, to pozostaje jedynie czasochłonne odwołanie się do stosunkowo wolnej pamięci operacyjnej. To się odbija także na mocy obliczeniowej: Phenom II X4 N930 w wielowątkowym teście CineBench R10 (32-bitowym) osiąga 6200 punktów. Tym samym jest on wprawdzie znacznie szybszy niż Core i3-330M (5400 punktów) i odrobinę wolniejszy od Core i5-430M (6400 punktów), ale te procesory to dwurdzeniowce z hiperwątkowaniem. Prawdziwe czterordzeniowce Intela – czy to starszy Core 2 Quad Q9000, czy też najnowszy quad core z linii Core i7 – osiągają minimum 7500 punktów. Phenom II X3 zdobywa 4900 punktów; taki wynik charakteryzował do tej pory dwurdzeniowce Core
2 Duo o częstotliwości taktowania 2,4 GHz. W programach wykorzystujących jeden wątek nowe modele układów AMD wypadają znacznie gorzej niż procesory Intela Core i, ponieważ te ostatnie mogą zwiększać częstotliwość taktowania za sprawą mechanizmu Turbo Boost. Podobna metoda AMD Turbo Core jest na razie zastrzeżona jedynie dla flagowej kości dla komputerów biurkowych – Phenom II X6.

AMD przestawia się właśnie z pamięci DDR2 na nieco szybsze i bardziej energooszczędne kości DDR3. Oprócz zwykłych modułów pamięci, począwszy od DDR3-800, a na DDR3-1066 skończywszy, niektóre procesory obsługują od teraz także energooszczędne warianty kości Low Power o obniżonym z 1,5 do 1,35 V napięciu zasilania. Sprzyja to oszczędzaniu energii: w laboratorium testowym magazynu "c't" prototyp notebooka HP ProBook 6555b zadowolił się jedynie 1. watami – wartość godna podziwu. Tak niski pobór mocy był do tej pory znany jedynie z notebooków wyposażonych w procesory Intela.

Nowe modele chipów wprowadzają znaczne zróżnicowanie do portfolio procesorów AMD, które od tej pory nie zawiera już wyłącznie 35-watowych (TDP) procesorów mobilnych. Układy linii Black Edition oznaczone literą X cechują się wartością TDP wynoszącą maksymalnie 4. watów i ze względu na brak blokady mnożnika można je łatwo nadtaktowywać, co wymaga szczególnie wydajnych, a tym samym dużych wentylatorów – a więc nie jest to rozwiązanie dla płaskich i lekkich notebooków.

Dla tego typu komputerów nadają się za to kości serii P, które (podobnie do modeli Core 2 Duo Intela z oznaczeniem Pxxx) konsumują jedynie 2. W. Warto zauważyć, że tym samym (25-watowym) poborem mocy cechują się nie tylko dwurdzeniowce, ale też trój- i czterordzeniowe CPU. Jako że AMD w modelach 25-watowych w porównaniu z 35-watowymi tylko nieznacznie obniża częstotliwość taktowania, procesory te charakteryzują się niezłą wydajnością: Phenom II X3 P820 w teście CineBench osiąga prawie 4200 punktów.

Na potrzeby subnotebooków stworzono modele oznaczone literą K –. przy pełnym obciążeniu pobierają one 12–15 watów, a moc obliczeniowa tych CPU utrzymuje się na poziomie procesorów CULV Intela, takich jak Pentium SU4100. Warto dodać, że do symboli procesorów serii K dodano słowo "Neo".

Jedynie dla jednordzeniowych procesorów serii V nie ma ujednoliconego schematu TDP –. np. w przypadku jednordzeniowego procesora V105, wskaźnik TDP wynosi 9 watów, co powoduje, że układ ten nadaje się do wydajniejszych netbooków lub tańszych subnotebooków.

W porównaniu z urządzeniami z Atomem na rynku netbooków atutem AMD jest przede wszystkim lepsza jednostka graficzna: procesory mobilne Phenom II są wyposażane w najnowszy chipset M880G. W jego skład wchodzi jednostka graficzna Radeon HD 4225. która dzięki modułowi wideo UVP obsługuje akcelerację dekodowania wideo w formatach H.264, VC-1 i MPEG-2 bez udziału procesora głównego. W wariantach chipsetów dla "normalnych" notebooków rdzeń graficzny działa z wyższym taktowaniem; nosi on wtedy nazwę HD 4250 albo HD 4270.

Notebooki z nowymi procesorami AMD będą nosiły logo Vision. Warianty tego logo (Basic, Premium i Ultimate) zostały wzbogacone o Vision Black: to oznaczenie mają nosić komputery biurkowe i notebooki z najszybszymi procesorami i wydajnymi układami graficznymi Mobility Radeon HD-5000.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)