Procesor imitujący ludzki mózg
Zespół europejskich naukowców skonstruował krzemowy układ, który przypomina ludzki mózg. Dzięki dwustu tysiącom sztucznych komórek nerwowych połączonych za pomocą pięćdziesięciu milionów synaps procesor imituje działanie kory mózgowej wierniej niż wszystkie zbudowane do tej pory urządzenia – pisze magazyn "Technology Review".
30.03.2009 | aktual.: 30.03.2009 16:14
Choć układ dysponuje tylko ułamkiem liczby neuronów i połączeń nerwowych, jakie znajdują się w ludzkiej głowie, charakteryzuje się niezwykle wysoką elastycznością i może być łatwo rozbudowany –. wyjaśnia Karlheinz Meier, fizyk z uniwersytetu w Heidelbergu i koordynator projektu FACETS (Fast Analog Computing with Emergent Transient States). Uczeni mają nadzieję, że wierne odtworzenie struktury ludzkiego mózgu pozwoli im zebrać odpowiednią wiedzę potrzebną do budowania nowatorskich komputerów zdolnych wykonywać równolegle ogromną ilość obliczeń.
Nie jest to jednak wcale pierwsza próba skonstruowania sztucznego odpowiednika kory mózgowej. Podobny projekt o nazwie Blue Brain prowadzi Henry Markram z Ecole Polytechnique Federale w Lozannie. W eksperymencie tym wykorzystuje się ogromną ilość biodanych zgromadzonych przez neurologów. Na ich bazie i z wykorzystaniem superkomputera IBM-a prowadzona jest kompleksowa symulacja działania mózgu.
"My jednak nie symulujemy pracy neuronów, lecz je budujemy" – zaznacza Meier. W tym wypadku, wykorzystując zwykłe ośmiocalowe wafle krzemowe, konstruowane są odpowiedniki białkowych komórek nerwowych i synaps. Właściwości elektryczne tranzystorów i kondensatorów mają odpowiadać biologicznym właściwościom prawdziwego mózgu.
wydanie internetowe www.heise-online.pl