Naukowcy odkryli prehistoryczne wirusy. Mają 15 tysięcy lat. Są groźne dla ludzi?

Większość zidentyfikowanych wirusów to bakteriofagi.
Większość zidentyfikowanych wirusów to bakteriofagi.
Marcin Watemborski

23.07.2021 08:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio odkryli w Tybecie wirusy sprzed 15 000 lat. Wszystko to za sprawą topniejących lodowców, które coraz gwałtowniej rozpadają się przez rosnące temperatury.

Wirusy zostały odkryte w pokrywie lodowej Guliya na Płaskowyżu Tybetańskim. Naukowcy pod przewodnictwem Zhi-Ping Zhonga szacują, że pochodzą one sprzed 15 000 lat. Udało się zidentyfikować aż 28 z 33 wcześniej nieznanych wirusów.

Według badań wspomniane unikalne wirusy mogą być groźne, ale nie muszą. W większości są to bakteriofagi atakujące bakterie Methylobacterium. Te z kolei odpowiadają za przetwarzanie metanu w lodzie. Występowanie bakteriofagów w przyrodzie to nic dziwnego – są one przeważnie w glebie i ściółce.

Naukowcy zwracają uwagę, że bardziej niebezpieczne niż same prehistoryczne wirusy, mogą być gazy zawarte pod pokrywą lodowca. To, że udało znaleźć się wirusy atakujące bakterie, świadczy o prawdopodobieństwie występowania tam znacznych złóż łatwopalnego metanu.

Podsumowujące – odkrycie może być na pierwszy rzut oka przerażające, lecz raczej nie ma się o co martwić. Nie mówimy tu o odkryciu wirusa, który mógłby być groźny dla człowieka.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)