Naukowcy odkryli prehistoryczne wirusy. Mają 15 tysięcy lat. Są groźne dla ludzi?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Ohio odkryli w Tybecie wirusy sprzed 15 000 lat. Wszystko to za sprawą topniejących lodowców, które coraz gwałtowniej rozpadają się przez rosnące temperatury.

Większość zidentyfikowanych wirusów to bakteriofagi.
Większość zidentyfikowanych wirusów to bakteriofagi.
Marcin Watemborski

23.07.2021 08:34

Wirusy zostały odkryte w pokrywie lodowej Guliya na Płaskowyżu Tybetańskim. Naukowcy pod przewodnictwem Zhi-Ping Zhonga szacują, że pochodzą one sprzed 15 000 lat. Udało się zidentyfikować aż 28 z 33 wcześniej nieznanych wirusów.

Według badań wspomniane unikalne wirusy mogą być groźne, ale nie muszą. W większości są to bakteriofagi atakujące bakterie Methylobacterium. Te z kolei odpowiadają za przetwarzanie metanu w lodzie. Występowanie bakteriofagów w przyrodzie to nic dziwnego – są one przeważnie w glebie i ściółce.

Naukowcy zwracają uwagę, że bardziej niebezpieczne niż same prehistoryczne wirusy, mogą być gazy zawarte pod pokrywą lodowca. To, że udało znaleźć się wirusy atakujące bakterie, świadczy o prawdopodobieństwie występowania tam znacznych złóż łatwopalnego metanu.

Podsumowujące – odkrycie może być na pierwszy rzut oka przerażające, lecz raczej nie ma się o co martwić. Nie mówimy tu o odkryciu wirusa, który mógłby być groźny dla człowieka.

Źródło artykułu:WP Tech
bakteriewiruslodowiec
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (186)