Prawdziwy mózg znajduje się w jelitach? Ewoluował znacznie wcześniej
Jelitowy układ nerwowy przesyła do mózgu informacje na temat treści pokarmowych znajdujących się w jelitach. Okazuje się, że mózg, który znajduje się w jelitach, prawdopodobnie wyewoluował przed mózgiem w czaszce.
11.08.2021 07:32
Jelitowy układ nerwowy (ENS) działa na podobnej zasadzie, co sieci neuronowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Z tego względu nazywa się go często drugim mózgiem. Zespół badaczy z Filnders University w Australii odkrył liczne skupienia neuronów, które odpowiadają za przemieszczanie treści jelitowych w dół, zarówno przez neurony hamujące, jak i napędzające.
Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że jelitowy układ nerwowy jest bardziej zaawansowaną siecią obwodów i pokrywa większy odcinek jelita niż sądzono dotychczas. Znajdują się w nim różne typy neutronów, które pracują w parach.
Naukowcy w artykule zwracają uwagę, że inne narządy mięśniowe w ludzkim ciele, takie jak moczowody, naczynia limfatyczne czy żyły, nie posiadają wbudowanego układu nerwowego. Mechanizm, który odpowiada za działanie jelit, znacznie różni się od tego, który możemy obserwować we wspomnianych narządach.
W przypadku pozostałych tkanek zbudowanych z mięśni gładkich, w większości do skurczów dochodzi ze względu na mechanizmy wewnętrzne samych komórek. Rzadziej, tak jak w przypadku jelit, działają osobne komórki napędzające.
Według badaczy ich odkrycie potwierdza, że ENS to tak naprawdę nasz pierwszy mózg, a nie drugi, jak zwykło się o nim mówić. Twierdzą, że jelitowy układ nerwowy wyewoluował u zwierząt szybciej, niż faktyczny mózg.
Badanie zostało przeprowadzone na myszach. Aby mieć pewność, w jaki sposób działa wspomniany mechanizm, należy znacznie poszerzyć zakres badań, sprawdzając wpływ ENS na pracę przewodu pokarmowego u różnych gatunków.