Poziom IQ młodych osób spada. Badania pokazują skalę problemu

Poziom IQ młodych osób spada. Badania pokazują skalę problemu
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

14.06.2018 14:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Inteligencję człowieka mierzymy poprzez ustalone testy. Do pewnego czasu w XX wieku średnia wyników stale rosła. Natomiast jak się okazuje z ostatnich badań, rozpoczął się światowy spadek IQ.

W XX wieku człowiek obserwował ogromny wzrost IQ na całym świecie. Tempo osiągało około 3 punkty na dekadę, co jest naprawdę sporą liczbą. Nowe badania biorące pod uwagę wyniki ponad 730 tysięcy testów na inteligencję pokazują, że tzw. efekt Fylnna osiągnął szczyt wśród urodzonych w połowie lat 70. Od tego czasu niestety, ale średnia IQ na świecie się zmniejsza.

"To najbardziej przekonujący dowód na odwrócenie efektu Flynna" - mówi w rozmowie z serwisem The Times psycholog Stuart Ritchie z University of Edinburgh. "Jeśli zakładać, że badania są poprawne, to wynik jest dość niepokojący" - dodaje ekspert.

Dane wykorzystane w badaniu były pozyskiwane przez wiele lat. Znalazły się wśród nich testy młodych mężczyzn urodzonych w latach 1962-1991. Łącznie zebrano ponad 730 tysięcy wyników IQ. Mężczyźni przebadani mieli po 18 i 19 lat. Co ujawniły wyniki, to 7 punktowy spadek na pokolenie, po 1975 roku.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii prawie dekadę temu, pokazały bardzo podobny spadek poziomu IQ w analogicznych okresach czasu.Testy dotyczyły nastolatków w podobnym wieku. I analogicznie do Norwegii, wykazały podobny spadek.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)