Powstanie smartfon z systemem Mozilli

Powstanie smartfon z systemem Mozilli
Źródło zdjęć: © mozilla.org

12.09.2012 11:21, aktual.: 12.09.2012 11:37

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Informatycy pracujący dla Mozilla Foundation tworzą system Open Source dla smartfonów. Partnerami w projekcie są najwięksi światowi operatorzy komórkowi. Celem projektu jest opracowanie taniego smartfonu przeznaczonego dla krajów rozwijających się, nie odbiegającego parametrami od drogich urządzeń markowych – poinformował The New York Times.

Analitycy i informatycy pracujący dla fundacji tworzącej oprogramowanie Open Source - Mozilla Foundation, twórcy oprogramowania pocztowego Thunderbird i przeglądarki Firefox opracowują system operacyjny z wolnym dostępem do źródeł, przeznaczonym dla urządzeń mobilnych, szczególnie dla smartfonów. System ma być instalowany w tanich smartfonach, przeznaczonych na rynki krajów rozwijających się.

Jego pierwsza wersja, która miałaby się znaleźć w urządzeniach mobilnych, przeznaczonych na rynek południowoamerykański, będzie gotowa na początku przyszłego roku. Smartfony z systemami Apple (iOS) czy Google (Android) są zwykle zbyt drogie dla potencjalnych użytkowników w tym regionie. Mozilla Foundation twierdzi, że koszt tworzonego właśnie systemu operacyjnego posiadającego takie same możliwości jak Android lub iOS będzie wynosił w najbardziej rozbudowanej wersji 1/3 ceny tych systemów, zaś w standardowej –. 1/6 ich ceny.

Według Gary’ego Kovacsa, dyrektora wykonawczego Mozilla Foundation, nowy system operacyjny ma być standardowym, łatwym w obsłudze rozwiązaniem dostępu do internetu, zaś telefony, w których ma się znajdować, "będą wpół drogi między urządzeniami z wyższej półki i tanimi telefonami z niskiej półki”.

Mozilla chciałaby też na bazie nowego systemu operacyjnego doprowadzić do rozpowszechnienia się mobilnych urządzeń z dostępem do internetu, wyposażonych w aplikacje działające na zasadzie Open Source. Podobnie jak Google czy Apple, chce uruchomić sklep internetowy z aplikacjami, lecz nie zamierza stawiać warunków ich projektantom i twórcom, jak Google czy nadzorować ich jak Apple.

Partnerem w tym projekcie jest hiszpański operator mobilny Telefonica, który ma w krajach Ameryki Południowej 12. mln klientów oraz 6500 centrów zaopatrzeniowych na świecie. W projekt zaangażowany jest też drugi co do wielkości chiński operator – China Unicom, wielki operator międzynarodowy, zarówno stacjonarny jak i mobilny – niemiecki Deutsche Telekom oraz jeden największych wytwórców chipów mobilnych – Qualcomm.

Jak powiedział The New York Times, Carlos Domingo, dyrektor ds. innowacji i rozwoju w Telefonica Digital, nowy smartfon ma kosztować 100-115 dolarów i posiadać wyposażenie instalowane w droższych urządzeniach tego typu jak iPhone – kamerę i duży wyświetlacz wysokiej rozdzielczości, akcelerometr i system operacyjny Mozilla. Prawdopodobnym wytwórcą nowego smartfonu będą chińskie koncerny ZTE i TCL Corp. Ma być on sprzedawany głównie w segmencie aparatów na kartę. W Południowej Ameryce iPhone sprzedawany bez abonamentowej umowy z operatorem kosztuje zależnie od wersji ok. 650 USD, zaś smartfon z systemem Android – 350-450 USD.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także