Powstaje szpital tymczasowy w Warszawie. Tym razem w wojskowym hangarze na Okęciu

Minister Obrony Narodowej Polski, Mariusz Błaszczak, poinformował o organizacji szpitala w Warszawie przez Wojskowy Instytut Medyczny. Początkowo miał zostać umieszczony w hali EXPO XXI. W piątek szef MON poinformował o zmianie decyzji.

Powstaje szpital tymczasowy w Warszawie. Tym razem w wojskowym hangarze na Okęciu
Źródło zdjęć: © Getty Images
Arkadiusz Stando

Wojskowy Instytut Medyczny organizuje tymczasowy szpital na terenie hangaru I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu. Będzie to drugi po Stadionie Narodowym taki obiekt w stolicy. W przeciwieństwie do niego, nie będzie filią Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA. Szpitalem "na Okęciu" będą nadzorować w całości przedstawiciele Wojskowego Instytutu Medycznego.

Na Stadionie Narodowym w pierwszym etapie ma pojawić się 300 łóżek dla pacjentów z COVID-19, a łącznie ma być ich 1200. W I Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu nie ma aż tyle miejsca. "Szpital będzie się składał z 250 łóżek, ruszy już w tym miesiącu, w listopadzie. Szpital będzie świadczył pomoc chorym na koronawirusa" - poinformował szef MON. Prace nad jego powstawaniem już rozpoczęto.

Dlaczego szpital tymczasowy powstanie jednak na Okęciu?

"Zmieniliśmy lokalizację tymczasowego szpitala zorganizowanego przez Wojskowy Instytut Medyczny przy ul. Szaserów. Zrezygnowaliśmy z lokalizacji na EXPO, a szpital będzie zorganizowany w hangarze I Bazy Lotnictwa Transportowego na Okęciu" - powiedział Mariusz Błaszczak podczas konferencji prasowej.

I Baza Lotnictwa Transportowego
I Baza Lotnictwa Transportowego© Google Maps

Decyzja o zmianie lokalizacji została podjęta po przeprowadzeniu kilku wizji lokalnych przez ekspertów. Na podstawie ich analizy stwierdzono, że I Baza Lotnictwa Transportowego jest odpowiednim miejscem, które w krótkim czasie można przygotować do pełnienia funkcji szpitala. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do hali EXPO, nie trzeba będzie płacić za nią czynszu.

Mariusz Błaszczak zapewnił także, że będzie komu leczyć chorych na koronawirusa. Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego uczestniczyli bowiem w misjach wsparcia we włoskiej Lombardii oraz w USA. Tam nabrali doświadczenia w pracy z pacjentami zakażonymi koronawirusem.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)