Powstaje niesamowita broń przyszłości. Czołgi, których nie da się zniszczyć

Powstaje niesamowita broń przyszłości. Czołgi, których nie da się zniszczyć

Powstaje niesamowita broń przyszłości. Czołgi, których nie da się zniszczyć
Źródło zdjęć: © Giznet.pl
20.08.2014 11:35, aktualizacja: 20.08.2014 12:58

W ciągu prawie stu lat, jakie upłynęły od czasu, gdy po raz pierwszy zastosowano czołgi na polu bitwy, inżynierowie nieustannie pracowali nad ulepszeniem ich pancerzy. W rezultacie pojazd, który na początku swojej kariery obudowany był blachą o grubości do 10 milimetrów, przekształcony został we współczesne wielotonowe czołgi wyposażone w pancerze reaktywne czy kompozytowe. Ale czasy ciężko opancerzonych maszyn odchodzą powoli w przeszłość. Przynajmniej według agencji DARPA, która chciałaby opracować pojazd, który zamiast wytrzymywać trafienia z broni przeciwpancernej, miałby ich unikać.

DARPA, która wczoraj opublikowała założenia projektu Ground X-Vehicle Technology (GXV-T) na swojej stronie internetowej, przypomina, że wraz z rozwojem pancerzy, rozwijana była broń, służąca do ich przebijania. Problem w tym, że możliwości broni już teraz są większe, niż ochrona jaką daje pancerz i nic nie wskazuje na to, aby w przewidywalnej przyszłości miałby nastąpić radykalny przełom w dziedzinie opancerzenia. Dlatego DARPA proponuje opracowanie pojazdu, który, zamiast wytrzymywać bezpośrednie trafienia, miałby ich unikać.

W tym celu agencja uruchomiła program Ground X-Vehicle Technology, w ramach którego planowane jest stworzenie prototypu pojazdu pancernego nowego Typu. Ma być o połowę mniejszy od współczesnych amerykańskich czołgów, ma być od nich dwa razy szybszy, a do jego obsługi powinna wystarczyć dwóch członków załogi. Oczywiście pojazd powinien być także mobilny i móc bez problemu przemieszczać się przez większość terenów.

Obraz
© (fot. Giznet.pl)

W ciągu kolejnych dwóch lat DARPA chciałaby opracować technologie, które pozwolą na to, by lekki pojazd GXV-T unikał wykrycia przez nieprzyjaciela, a w razie gdy już się to zdarzy, aktywnie unikał trafień.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (260)