Powstają baterie zasilane... powietrzem

Powstają baterie zasilane... powietrzem21.05.2009 14:41
Powstają baterie zasilane... powietrzem
Źródło zdjęć: © WP.PL

Jak podała brytyjska agencja Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) naukowcy z Uniwersytetu St Andrews oraz Strathclyde i Newcastle są coraz bliżej wprowadzanie na rynek baterii zasilanych powietrzem. Co najważniejsze, nowy typ ogniw może być do dziesięciu razy bardziej wydajny od obecnych, a do tego tańszy w produkcji.

Nowy wynalazek, to ogromna szansa na rozwój elektrycznych samochodów, ale także całej gamy przenośnego sprzętu elektronicznego jak telefony komórkowe, czy laptopy. Tak dużą poprawę wydajności baterii uzyskano dzięki zastąpieniu stosowanego obecnie tlenku kobaltu specjalną odmianą porowatego węgla. To między innymi on, wchodząc w reakcję z tlenem, jest w stanie wywoływać cykle, które ładują i rozładowują ogniwo.

288766371561748627
Źródło zdjęć: © (fot. EPSRC)

Baterie STAIR (St Andrews Air), przy takich samych rozmiarach, a dodatkowo niższej wadze, już dzisiaj mają znacznie wyższą wydajność, niż obecne ogniwa produkowane w oparciu o związki litu. Póki co, naukowcy stawiają sobie za cel zwiększenie wydajności pięciokrotnie, choć już teraz przyznają, że obecne wyniki są bardzo obiecujące i znacznie przekraczają ich założenia. Efekt końcowy ma prześcignąć baterie litowo-jonowe.

Źródło: EPSRC

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)