Poradnik: Szlifowanie sieci Wi-Fi

Poradnik: Szlifowanie sieci Wi‑Fi

Poradnik: Szlifowanie sieci Wi-Fi
Źródło zdjęć: © IDG
03.03.2008 14:30, aktualizacja: 03.03.2008 16:20

Dostępne na rynku urządzenia bezprzewodowe pozwalają na szybkie uruchomienie własnej sieci Wi-Fi. To ich niewątpliwa zaleta, ale wszystko jest dobrze dopóki sieć działa poprawnie i nie trzeba zawracać sobie głowy optymalizacją. Jednak gdy tylko pojawią się problemy z wydajnością potrzebna jest wiedza do ich rozwiązania. Niestety wielu użytkowników sieci bezprzewodowych wie tylko jak z nich korzystać - wykryć sygnał i połączyć się - ale nie wiedzą, jak zoptymalizować ich wydajność czy rozwiązać problemy z zanikającym sygnałem. Zapomnij o problemach z zanikającym sygnałem, niskimi transferami i zakłóceniami. Dzięki naszym wskazówkom i opisanym programom twoja sieć bezprzewodowa będzie chodzić jak dobrze nasmarowany silnik.

Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, żeby sieć Wi-Fi działała z należy szybkością. Po pierwsze, jeśli nie masz jeszcze routera lub kart sieciowych Wi-Fi, rozważ zakup urządzeń jednego producenta. Producenci zwykle wyposażają swoje urządzenia we własny tryb "turbo", który nie działa z urządzeniami innych firm. Jeśli zależy ci na maksymalnej szybkości, kup urządzenia w standardzie 802.11. ( opisujemy go dokładniej w ramce "Totalne przyspieszenie" ). Jeśli używasz urządzeń w standardzie 802.11g, skonfiguruj router tak, żeby nie wpuszczał do sieci urządzeń 802.11b. W przeciwnym razie cała sieć będzie chodzić wolniej, gdy pojawi się w niej urządzenie pracujące w tym starym, dużo wolniejszym standardzie.

Obraz
© Zabierając się za optymalizację sieci, nie daj naciągnąć się na cudowne rozwiązania, które drastycznie zwiększą szybkość. WiFi Speed Spray to tylko żart. (fot. IDG)

Jeśli masz w domu komputer stacjonarny, najlepiej użyj kabla Ethernet do połączenia go z routerem. Szczególnie, jeśli komputer stoi blisko routera i połączenie kablem nie jest kłopotliwe. Nie wpłynie to na wygodę korzystania z desktopa, a jednocześnie drugi komputer będzie miał do dyspozycji całą przepustowość sieci bezprzewodowej. Takie rozwiązanie zalecamy, jeśli planujesz kopiować duże ilości danych między komputerami w domowej sieci ( w przypadku korzystania wyłącznie z Internetu wąskim gardłem nadal pozostanie połączenie internetowe ).

Siła sygnału
Szybkość transferu zależy od siły sygnału i odległości od punktu dostępowego. Im dalej od nadajnika i im słabszy sygnał tym niższe transfery. Siłę sygnału wygodnie zmierzysz za pomocą bezpłatnego widgetu WiFi Meter - http://widgets.yahoo.com/widgets/wifi-meter. Po uruchomieniu wygląda jak wskaźnik poziomu baterii, ale pokazuje w procentach siłę sygnału. Pomiarów dokonuje na bieżąco, więc możesz swobodnie wziąć notebooka w ręce i pochodzić po mieszkaniu, obserwując wskazania programu. Warto też poeksperymentować z różnymi lokalizacjami routera.

Obraz
© WiFi Meter mierzy siłę sygnału sieci Wi-Fi co ułatwia wybranie najlepszej lokalizacji dla routera. (fot. IDG)

Bardziej zaawansowanym urządzeniem pomiarowym jest kolejny bezpłatny widget JiWire. Dostarcza nie tylko informacji o sile sygnału, ale także poziomie zabezpieczeń sieci i konfiguracji adresów IP. Przydaje się także do lokalizowania publicznych hot spotów, pokazując ich umiejscowienie na mapie.

Lokalizacja routera
Gdy pomiary wykażą niską siłę sygnału, warto zastanowić się na przestawieniem routera w inne miejsce. Bo wszelkie przeszkody, jak ściany czy meble, osłabiają siłę sygnału. Absolutnie nie należy stawiać routera pod biurkiem czy w szafce. Jeśli masz poważne problemy z zasięgiem, rozważ umieszczenie routera w wysokim miejscu, np. szafie. Poza tym wiele routerów ma otwory umożliwiające zamocowanie ich na ścianie.Zakłócenia
Inną przyczyną problemów z zasięgiem mogą być zakłócenia. A jeśli coś zakłóca sygnał radiowy twojego routera, odbija się to fatalnie na szybkości działania sieci. Najczęstszą przyczyną są domowe telefony bezprzewodowe - niektóre modele tych urządzeń korzystają z częstotliwości 2,4 GHz, tej samej, której używa router Wi-Fi. Dodatkowa siła sygnału telefonu jest z reguły silniejsza niż routera. Inną częstą przyczyną zakłóceń jest inna sieć bezprzewodowa działająca w pobliżu, np. u twoich sąsiadów. W obu przypadkach należy najpierw spróbować zmienić kanał, na którym działa twoja sieć.

Odpowiednie ustawienia znajdziesz w panelu konfiguracyjnym routera, natomiast w komputerze nie musisz nic zmieniać. Jeśli przyczyną zakłóceń jest telefon i zmiana kanałów nie rozwiązuje problemu, pozostaje zmiana telefonu na model korzystający z innej częstotliwości.

Obraz
© Sieci Wi-Fi korzystają z 11 kanałów, z których część zachodzi na siebie. W przypadku zakłóceń warto zmienić używany kanał. (fot. IDG)

Optymalizacja sieci pod aplikacje
Gdy prowadzisz ożywiona rozmowę przez Skype lub oglądasz filmy na YouTube nie ma nic gorszego, niż gwałtowne spadki transmisji, bo akurat inny domownik postanowił również skorzystać z Internetu. Problem możesz rozwiązać, korzystając funkcji Quality of Service ( QoS ) dostępnej w większości routerów. Jeśli masz starszy model bez QoS czasem pojawi się po aktualizacji firmware'u. QoS pozwala zarezerwować określoną przepustowość dla wybranej aplikacji. W ten sposób twoje rozmowy przez Skype'a nie będą się już więcej rwać. Po połączeniu się ze stroną administracyjną routera musisz odszukać ustawienia o nazwie _ Quality of Service _. Przykładowo, w routerach Linksys znajdziesz ją na karcie _ Application and Gaming _.

Gdy już trafisz we właściwe miejsce, musisz wskazać routerowi, które dane ma przesyłać z wyższym priorytetem. W zależności od routera możesz spotkać się z jedną z kilku metod konfiguracji. Najłatwiej, gdy router oferuje listę aplikacji do wyboru i umożliwia nadawanie im priorytetów, np. _ High, Medium, Normal _ lub _ Low _. Częściej jednak zamiast listy aplikacji router wyświetla listę protokołów sieciowych: HTTP ( przeglądarka WWW ), FTP, SMTP, POP3 ( poczta elektroniczna ) itd. Ewentualnie pozwoli na wskazanie numerów portów. Jeśli wiesz, z którego portu korzysta dana aplikacja, wpisz go w routerze. Może się również zdarzyć, że zamiast priorytetu, w routerze należy podać procentową wartość łącza, która będzie zarezerwowana dla wybranej aplikacji.

Pomiary wydajnościQcheck - http://www.ixiacom.com/products/display?skey=qcheck to jeden z lepszych programów do testowania sieci, także tych bezprzewodowych. Został przygotowany przez firmę Ixia mającą duże doświadczenie w tworzeniu poważnych rozwiązań sieciowych dla firm.

Jeśli masz sieć Wi-Fi w domu, Qcheck pomoże ci wybrać najlepszą lokalizację dla routera oraz sprawdzić, jakie zmiany przyniosła optymalizacja. Warto go użyć po wprowadzeniu zmian w konfiguracji sieci. Program umożliwia przeprowadzenie różnego typu testów wydajnościowych: mierzy przepustowość, czas odpowiedzi, współczynnik utraconych pakietów, itp. W ten sposób sprawdzisz, jak zachowuje się sieć w zależności od odległości komputera od punktu dostępowego.

Obraz
© Qcheck 3.0.1 to świetne narzędzie do mierzenia wydajności sieci. Pozwoli sprawdzić, jakie efekty przyniosła optymalizacja twojej sieci. (fot. IDG)

Program należy zainstalować na dwóch komputerach, dopiero wtedy będzie mógł dokonać pomiarów ( jeśli masz w domowej sieci tylko jeden komputer, nie instaluj Qcheck ). Ale nie przerażaj się tym, obsługa programu jest dość prosta. Po uruchomieniu musisz wybrać komputery, tzw. endpointy, między którymi program będzie dokonywał pomiarów. Jako pierwszy endpoint wybierz swój komputer ( localhost ), a jako drugi podaj adres IP drugiego komputera z zainstalowanym Qcheck. Następnie kliknij jeden z zielonych przycisków, aby wybrać protokół do sprawdzenia. Interesują nas przede wszystkim protokoły TCP i UDP. Następnie kliknij jeden z brązowych przycisków, aby przetestować przepustowość ( Throughput ), czas odpowiedzi ( Responsce Time ) oraz strumieniowe przysyłanie danych ( Streaming, dotyczy tylko protokołu UDP ). Program oferuje też opcję śledzenia trasy pakietów, ale w domowej sieci to nie jest potrzebne, bo dane przepływają zawsze tą samą drogą - z jednego komputera przez routera do drugiej maszyny. Przycisk Run
rozpoczyna testy.

Zwiększanie zasięgu
Router Wi-Fi, jak każde urządzenie radiowe, ma określony zasięg, który w dużym stopniu zależy od umiejscowienia nadajnika w budynkach wynosi kilkanaście metrów, z kolei na otwartej przestrzeni jest kilka razy większy. Są jednak sposoby na zwiększenie zasięgu lub poprawienie siły sygnału w określonych miejscach. W mieszkaniu najlepiej umieścić router w centralnym miejscu. Ewentualnie w doborze najlepszej lokalizacji pomoże program taki, jak opisany WiFi Meter , który mierzy siłę sygnału.

Gdy router w żaden sposób nie pokrywa odpowiedniego obszaru, możesz kupić i zainstalować zewnętrzną antenę o większej mocy. Są dwa rodzaje anten. Dookólne rozsyłają sygnał w każdym kierunku. Używa się ich przeważnie w budynkach. Drugi rodzaj to anteny kierunkowe, nadające się do nawiązywania połączeń na większe odległości, np. między budynkami. Z pomocą takiej anteny możesz łączyć się z siecią bezprzewodowe nawet z odległości 10 km.

Kolejnym sposobem jest zainstalowanie tzw. repeatera, czyli przekaźnika, który powiela sygnał wysyłany przez routera. Router z repeaterem najlepiej połączyć za pomocą kabla Ethernet. Te urządzenia mogą komunikować się ze sobą również drogą radiową, ale to tylko niepotrzebnie obciąży sieć Wi-Fi. Router i repeater powinny być jednego producenta. Ciekawą implementacją takiego rozwiązania jest seria urządzeń Netgear Powerline Wireless Access - http://www.netgear.com/products/powerlinenetworking/powerlinewirelessaccesspoints/wgxb102.aspx. Zamiast kabli Ethernet wykorzystuje przewody instalacji elektrycznej. Repeater nadający sygnał radiowy podłącza się do gniazdka elektrycznego, np. w każdym pokoju. Z kolei router zostaje połączy z instalacją elektryczną za pomocą specjalnej przejściówki również umieszczanej w kontakcie. Niestety transmisja przez przewody elektryczne odbywa się z szybkością ok. 5-6 Mbit/s.
Kopiowanie w sieci
Jedną z fundamentalnych zalet sieci jest możliwość kopiowania plików między komputerami. Wystarczą niewielkie przygotowania, aby przenosić pliki również w ramach domowej sieci Wi-Fi. W systemie Windows XP umożliwi to funkcja prostego udostępniania plików. W systemie w wersji Home Edition jest zawsze włączona, ale jeśli używać wersji Professional, musisz ją aktywować. W tym celu otwórz _ Mój komputer, przejdź do Narzędzia/Opcje /Widok _ i zaznacz pole _ Użyj prostego udostępniania plików ( zalecane _ ). Następnie musisz udostępnić folder, który chcesz skopiować. Kliknij go prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję Udostępnianie i zabezpieczenia i w nowym oknie zaznacz opcję _ Udostępnij ten folder . Dzięki temu folder będzie dostępny z drugiego domowego komputera. Zanim jednego przystąpisz do kopiowania, musisz jeszcze sprawdzić adres IP źródłowego komputera lub jego nazwę ( _ Panel sterowania/System/Nazwa komputera _ ). Teraz możesz już uruchomić na docelowym komputerze Eksplorator Windows i wpisać w pasku
adresu _ nazwa
komputera _. Po chwili zobaczysz listę udostępnionych folderów.

Obraz
© Belkin Wireless G Universal Range Extender pozwala zwiększyć zasięg sieci. Urządzenie powiela sygnał radiowy. (fot. IDG)

Włączanie Wi-Fi i ustalanie kolejności sieci
W notebooku warto wyłączyć Wi-Fi, jeśli wybierasz się z nim w podróż i chcesz uniknąć automatycznego łączenia z podejrzanymi hotspotami. Żeby ponownie uaktywnić Wi-Fi w Windows XP, w menu _ Start _ kliknij _ Połącz _ z i w menu wybierz _ Połączenie sieci bezprzewodowej _. W Viście przejdź do menu _ Start _, kliknij _ Połącz _ i wybierz właściwe połączenie. Każda sieć bezprzewodowa, z którą się połączysz, zostaje dodana do listy tzw. sieci preferowanych. Komputer próbuje się łączyć z pierwszą siecią na liście, a jeśli się to nie uda, próbuje z następnymi. Może się zdarzyć, że twoja sieć bezprzewodowa spadnie z pierwszej pozycji i będziesz się łączyć nie z tą siecią, z którą chcesz. Aby to poprawić, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę połączenia bezprzewodowego w zasobniku systemowym i wybierz opcję _ Wyświetl dostępne sieci bezprzewodowe _, a w nowym oknie kliknij _ Zmień kolejność sieci preferowanych _. W kolejnym oknie zobaczysz listę sieci. Umieść swoją na jej początku.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)