Poradnik dla kupujących laptopa. Polecamy modele w atrakcyjnych cenach

Poradnik dla kupujących laptopa. Polecamy modele w atrakcyjnych cenach

Poradnik dla kupujących laptopa. Polecamy modele w atrakcyjnych cenach
Źródło zdjęć: © Fotoblogia.pl
23.04.2018 15:53, aktualizacja: 24.04.2018 10:02

Zakup laptopa nie ogranicza się jedynie do sprawdzenia liczby rdzeni procesora i wydajności karty graficznej. Wybierając sprzęt zgodny ze swoimi oczekiwaniami możesz sporo zaoszczędzić. Wystarczy prześledzić aktualne okazje sprzętowe.

Karta graficzna – zintegrowana czy dedykowana?

Dobra karta graficzna to podstawa, jeśli chcesz sprawić sobie laptop typowo gamingowy. Podstawowym kryterium wyboru jest to, czy karta ma być zintegrowana czy dedykowana. Pierwszy typ jest zdecydowanie mniej wydajny, ale również tańszy. Dedykowane karty graficzne to rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy chcą w pełni wykorzystać moc drzemiącą w laptopie.

Producenci dedykowanych kart graficznych, tacy jak Nvidia czy AMD co i rusz wprowadzają do swojej oferty nowe sprzęty. By mniej zaznajomione z tematem osoby mogły odnaleźć się w klasyfikacji kart, twórcy wprowadzili specjalne oznaczenia. Przykładowo część urządzeń Nvidii dzieli się na kilka grup: podstawowe GeForce, wersja GT ze średniej półki oraz GTX przeznaczona głównie dla graczy.

Obraz
© Pixabay.com

Rdzenie i taktowanie. Wybieramy procesor

W przypadku procesora na początku należy rozwiać pewne nieścisłości. Liczba rdzenii nie zawsze jest odpowiednim kryterium wyboru. Zdarza się, że dwurdzeniowe procesory mogą mieć bardzo podobne osiągi co czterordzeniowe, a jednocześnie nie oznacza to, że wszystkie urządzenia z tej samej kategorii działają równie wydajnie. Oczywiście liczba rdzeni wciąż ma znaczenie, większe procesory umożliwiają wykonywanie większej liczby zadań w tym samym czasie.

Drugim ważnym parametrem, na który zwracają uwagę kupujący, jest częstotliwość taktowania procesora. Wyrażana jest najczęściej w GHz i oznacza liczbę podstawowych operacji, które system jest w stanie wykonać podczas sekundy.

Poszczególne serie procesorów mają różne przeznaczenie. Przykładowo seria Intel Atom to energooszczędny sprzęt, który doskonale sprawdza się w przypadku urządzeń mobilnych, takich jak tablety. Oszczędność energii pociąga za sobą nieco niższą wydajność. Seria Intel Core i3 oraz i5 to układy z wysokiej półki, przeznaczone dla osób zajmujących się podstawową obróbką zdjęć, wideo i grafiki, a także tych, którzy grają w zaawansowane gry. Procesory z serii i7 to już prawdziwe maszyny do zadań specjalnych, montażu filmów i tworzenia grafiki.

Ile swobodnej pamięci? RAM dostosowany do potrzeb

Choć większość kupujących skupia się głównie na wydajności procesora i karty graficznej, to warunkiem sprawnego działania sprzętu jest również odpowiednia pamięć RAM. Pozwala ona na przechowywanie wykorzystywanych danych i sięganie po nie w razie potrzeby. W przeciwieństwie do pamięci zawartej w dyskach twardych, ta przechowywana w kostkach jest wykorzystywana błyskawicznie i zawarte w niej informacje zmieniają się samoistnie w trakcie użytkowania komputera.

Liczba pamięci RAM to kwestia preferencji użytkownika. 4-8 GB to standardowy zestaw dla laptopów domowych, które służą głównie do przeglądania internetu i oglądania filmów. Gracze będą potrzebować maksymalnie 16 GB, a wyższe parametry zarezerwowane są dla profesjonalnych komputerów, które wymagają największej wydajności.

Obraz
© Fotoblogia.pl

Klasyka czy nowoczesność? Dyski HDD i SSD

Nieustanny postęp technologiczny nie mógł pominąć dysków twardych. Największą zaletą "tradycyjnych" dysków HDD jest o wiele mniejsza cena. Przeważnie dyski HDD są kilkukrotnie tańsze niż wersje SSD o tej samej pojemności. Trzeba jednak uważać, dyski HDD są bardzo podatne na działanie temperatur.

Dyski SSD to droższa, ale również bardziej wydajna alternatywa. Za stosunkowo wysoką cenę otrzymujemy urządzenie o dużej prędkości zapisu i odczytu danych. Dodatkowo dzięki grubej i wytrzymałej obudowie są odporne na wstrząsy i uszkodzenia. Co ciekawe, są również zdecydowanie bardziej energooszczędne niż dyski HDD.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)