Ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów przesunięte

Ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów przesunięte

Ponowne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów przesunięte
Źródło zdjęć: © AFP
11.02.2009 18:02, aktualizacja: 12.02.2009 10:42

CERN, czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych, poinformowała, że kolejne uruchomienie Wielkiego Zderzacza Hadronów nastąpi nie wcześniej, niż we wrześniu. Jest to spowodowane dodatkowymi pracami mającymi zapobiec ewentualnym awariom Zderzacza w przyszłości.

Według wcześniejszych informacji największy na świecie eksperyment naukowy miał zostać wznowiony już w lipcu. Jednak instalacja nowego systemu zabezpieczeń zmusiła do przesunięcia tego momentu o dwa miesiące. Nowy system zabezpieczeń ma zapobiec sytuacji, która w zeszłym roku doprowadziła do wycieku ton helu. Wydarzenie to było przyczyną przerwania prowadzonych wtedy eksperymentów.

Dyrektor generalny CERN-u, Rolf Heuer, powiedział, że _ "aktualny termin ponownego rozpoczęcia eksperymentów jest najlepszy, jaki mógł zostać ustalony. I to zarówno dla samego Zderzacza, jak i dla fizyków czekających na dane, które przyniesie ze sobą eksperyment" _. Stwierdził on również, że Organizacja musi mieć całkowitą pewność, że ponowne uruchomienie Zderzacza będzie w pełni bezpieczne.

Obraz
© (fot. AFP)

Planowany termin uruchomienia Zderzacza to wrzesień, a jego praca ma trwać również w październiku. CERN ma nadzieję, że pierwsze wyniki przeprowadzonych badań będą znane jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)