Pomocnik do zadań specjalnych. Co potrafi Asystent Google?
Minęło już pół roku od wprowadzenia Asystenta Google po polsku. Od tamtej pory twórcy wprowadzają kolejne funkcje dla aplikacji, a użytkownicy testują możliwości ich wirtualnego pomocnika. Sprawdźmy, co właściwie potrafi polska wersja asystenta?
14.06.2019 | aktual.: 18.02.2020 14:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co to jest Asystent Google?
Asystent Google to wirtualny pomocnik oparty na sztucznej inteligencji i stworzony przez firmę Google. Dostępny jest przede wszystkim na urządzeniach mobilnych, np. smartfonach i inteligentnych domach. Użytkownik może komunikować się z Asystentem za pomocą głosu jak i wpisywanych komend, a od niedawna oprogramowanie działa również w języku polskim.
Więcej niż ciekawostka
Na początku 2019 roku, po wielu miesiącach intensywnych testów, Google na dobre wprowadziło swojego Asystenta do Polski. Aplikacja ma ułatwiać użytkownikowi wykonywanie codziennych zadań i pozwalać na intuicyjną komunikację w języku polskim. Ze wsparcia wirtualnego pomocnika mogą cieszyć się już zarówno posiadacze smartfonów z Androidem, jak i telefonów z systemem iOS 10.0 lub nowszym np. iPhone X. Możemy spodziewać się także, że polski asystent będzie zyskiwał wsparcie dla kolejnych urządzeń, takich jak inteligentne ekrany, smartwatche czy telewizory.
Przy stałym wsparciu od twórców i zmianach wprowadzanych do aplikacji rodzi się jedno pytanie – jakie dzisiaj są możliwości Asystenta Google?
Dzwoń i pisz bez przeszkód
Jedną z najbardziej podstawowych i jednocześnie wyjątkowo potrzebnych opcji oferowanych przez Asystenta Google jest możliwość dzwonienia oraz głosowego tworzenia smsów. Aplikacja nie tylko pozwala na skorzystanie z prostej komendy Zadzwoń do, ale również umożliwia szersze zarządzanie rozmową – wystarczy powiedzieć Rozpocznij rozmowę wideo lub Zadzwoń w trybie głośnomówiącym. Dyktowanie wiadomości jest wspierane także przez Gmail i najpopularniejsze komunikatory np. Viber, BBM lub WhatsApp.
Jak wygląda Twój dzień?
Asystent Google i kalendarz to dwie aplikacje, które idealnie ze sobą współpracują i ułatwiają zarządzanie zaplanowanymi wydarzeniami. Wystarczy powiedzieć Utwórz spotkanie we wtorek o 11, by asystent je zapamiętał i wprowadził do twojego kalendarza. Komendy typu Jakie mam następne spotkanie? czy Jak wygląda mój dzień? pozwolą Ci być stale na bieżąco z ciągle zmieniającym się planem.
Również funkcja budzika nie ogranicza się tylko do prostego Ustaw alarm na 7.00. Asystent Google wspiera komendy, takie jak Obudź mnie za dwadzieścia minut, Ustaw minutnik na 5 minut lub Odliczanie: 3 minuty. Zawsze możesz też zapytać asystenta Która jest godzina?
Ogromną zaletą planowania dnia z Asystentem Google jest prostota działania. Program pozwoli Ci na szybkie ustawianie przypomnień czy przygotowywanie listy zakupów. Wartą uwagi ciekawostką jest aplikacja Asystent Google Niedziela Handlowa – zapytaj, kiedy możesz zrobić zakupy, poproś o wskazanie pobliskich sklepów i uzyskaj listę niedziel w tym miesiącu.
Czy jutro będzie padać?
Asystent Google ułatwia też sprawdzanie pogody – dowiesz się jakie warunki będą panować w najbliższych dniach w dowolnej lokalizacji. W tym przypadku warto podkreślić, że używanie aplikacji jest maksymalnie intuicyjnie. Nie musisz budować trudnych, skomplikowanych zdań, by porozumieć się z asystentem – wystarczy, że zapytasz go Czy jutro będę potrzebować parasola?
Dla mieszkańców większych miast szczególnie przydatna okaże się aplikacja Asystent Google Pan Smok. Dzięki niemu w locie możesz poznać informacje związane z jakością powietrza. Wszystkie dane pochodzą z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Podobną funkcję spełniają również inne aplikacje, jak Kanarek czy Moje Smart City.
Ok Google, prowadź!
Funkcje Asystenta Google szczególnie dobrze sprawdzają się podczas podróży – zarówno długich, dalekich wycieczek, jak i codziennych wyjść na miasto. Komendy Map Google typu Prowadź do domu albo Pokaż drogę do najbliższego supermarketu sprawiają, że zawsze odnajdziesz się w każdym miejscu i szybko wyznaczysz odpowiednią trasę. Przy tym otrzymasz aktualne informacje o korkach.
Szczególnie ciekawe są aplikacje oferowane przez zewnętrzne firmy. Wirtualna doradczyni z eSky ułatwi Ci znajdowanie ofert lotów – zapytaj ją Gdzie najlepiej polecieć z dziećmi? albo Jakie są najtańsze loty do Francji w marcu? Podobną obsługę oferują także FlixBus i Wheel me. Również samo Google wprowadziło funkcję „Loty i hotele” za pomocą której możesz śledzić ceny i znajdować wszystkie potrzebne informacje. Wystarczy zapytać Ile kosztuje lot do Frankfurtu za 2 miesiące? lub poprosić np. o Status lotu linii Ryanair FR6876.
Oglądaj, wychodź, baw się
Asystent Google to nie tylko narzędzie do pracy, ale także doskonałe wsparcie dla rozrywki! Już teraz możesz obsługiwać najpopularniejsze serwisy, takie jak Netflix, Spotify czy Youtube. A co, jeżeli zgłodniejesz podczas seansu? Nie ma problemu – Pyszne.pl wprowadziło wsparcie dla zamawiania ulubionych dań. Poza tym zawsze możesz poprosić Asystenta o polecenie restauracji znajdujących się w pobliżu.
Jednak pomocnik sprawdzi się nie tylko w zaciszu własnego domu – możesz za jego pomocą zaplanować np. wyjście do kina. Aplikacja Asystent Google Multikino da Ci szybki wgląd w repertuar i wyszuka seans konkretnego filmu.
Asystent Google nie tylko pomoże zaplanować wolny czas, ale może być rozrywką samą w sobie. Czat pozwoli Ci w pełni przetestować inteligencję pomocnika – zadawaj mu zróżnicowane pytania i czekaj na reakcję. Aplikacja zna ciekawostki, znajduje memy ,recytuje wiersze i wiele, wiele więcej. Na dodatek Asystent Google potrafi opowiadać najlepsze suchary – żarty tak nieśmieszne, że aż śmieszne.
Jeżeli znudzi Ci się rozmowa, możesz też zagrać z nim w grę. Asystent Google 180 słów to prosta zabawa, gdzie rywalizujesz z aplikacją w wymyślaniu słów –naprzemiennie podajecie wyrazy, a każdy kolejny musi zaczynać się na ostatnią literę poprzedniego. Tylko uważaj, słowa nie mogą się powtarzać! Sprawdź, czy dasz radę wygrać pojedynek ze sztuczną inteligencją.
To dopiero początek?
Asystent Google już dzisiaj robi wrażenie tym, co potrafi. Jak dalej będzie rozwijana ta popularna aplikacja? Z pewnością kolejne zewnętrzne firmy będą eksperymentowały z wykorzystywaniem wirtualnego pomocnika, podobnie jak Multikino i eSky. Możemy także spodziewać się rozwoju w kierunku funkcji Smart Home – Google już wprowadza wsparcie dla głośników Google Home i sterowania za ich pomocą urządzeniami Chromecast. Na dodatek pojawiają się takie aplikacje, jak np. Moduł Tech, który pozwala na sterowanie domowym systemem ogrzewania. Jedno jest pewne – Asystent Google jeszcze niejeden raz nas zaskoczy.