Trwa ładowanie...

Polsko-koreański czołg dla Sił Zbrojnych RP. K2PL będzie maszyną przyszłości

Polska spółka we współpracy z koreańską firmą pracuje nad czołgiem najnowszej generacji. K2PL może stać się nową mocą Sił Zbrojnych RP. Bardzo możliwe, że projekt zostanie oparty na najnowszym aktualnie czołgu - koreańskim K2.

Share
Polsko-koreański czołg dla Sił Zbrojnych RP. K2PL będzie maszyną przyszłości
Źródło: HCP
d4myi9h

We wrześniu odbyła się jedna z największych imprez przemysłu militarnego MSPO (Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego) w Europie. Podczas prezentacji, spółka H. Cegielski-Poznań SA poinformowała o podjęciu współpracy z koreańską firmą Hyundai Rotem Company. Jej efektem, ma być powstanie czołgu K2PL dla Sił Zbrojnych RP.

Koncepcja została zaprojektowana w oparciu o potrzeby polskiej armii. Według wstępnych ocen firm, budowa pierwszego prototypu może rozpocząć się już w 2019 roku. Następnie K2PL czeka jeszcze kolejny etap - badawczo-rozwojowy, który potencjalnie miałby potrwać do 2022 roku. Jeśli MON zaakceptuje projekt czołgu, to masową produkcję można rozpocząć już w 2023 roku.

d4myi9h

Są dwie możliwości przeprowadzenia projektu. Pierwsza zakłada zbudowanie całkowicie nowego prototypu czołgu - tutaj koreańczycy mieliby zająć się całym projektem od podstaw. Natomiast druga byłaby po prostu przeróbką istniejącego już projektu, z wykorzystaniem polskich modułów.

Zmodyfikowanie koreańskiego K2 mogłoby być wyjątkowo dobrą opcją dla Sił Zbrojnych RP. Na dzisiejszy dzień, jest to najnowszy czołg używany na szeroką skalę na świecie. Jest wyposażony w nowoczesne systemy, a przede wszystkim w zmechanizowany system dostarczania amunicji, automatyczne wykrywanie i śledzenie celu, czy układ pozycjonowania oparty na GPS jak i incercyjnym - czytamy na portalu Defence24.pl.

Zobacz też: Cybersejf: Dostałeś takiego maila? Nie otwieraj go pod żadnym pozorem

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4myi9h

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4myi9h
d4myi9h
Więcej tematów