Polskie rozwiązanie w programie Copernicus może uchronić Europę przed powodziami

Opracowany przez Astri Polska system satelitarnego monitoringu lodu na wodach śródlądowych w Europie zostanie wdrożony do programu Copernicus, z którego skorzystają m.in. służby odpowiedzialne za zarządzanie kryzysowe. Będzie to duży krok w przeciwdziałaniu powodziom na terenie całej Europy.

Polskie rozwiązanie w programie Copernicus może uchronić Europę przed powodziami
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

03.07.2019 12:50

Nowoopracowany system Astri Polska umożliwi monitorowanie pokrywy lodowej na wodach śródlądowych Europy w oparciu o dane programu Copernicus pozyskane przez satelitę optycznego Sentinel-2. Będzie to pierwsze rozwiązanie tego typu opracowane przez firmę z Polski.

- "Nasz system zostanie opracowany w ramach projektu CoSIMS - Copernicus Snow & Ice Monitoring Service, którego celem jest stworzenie narzędzi do satelitarnego monitoring śniegu i lodu w krajach europejskich. Rozwiązania te zostaną włączone do serwisu monitorowania obszarów lądowych Europejskiego programu satelitarnych obserwacji Ziemi Copernicus" - powiedziała Beata Weintrit, Koordynator Projektu CoSIMS po stronie Astri Polska. - "Projekt CoSIMS potrwa 2 lata, jednak nasz system musi być w pełni operacyjny do końca roku" – zaznaczyła.

O projekcie CoSIMS i Copernicus

Program Obserwacji Ziemi Copernicus to inicjatywa realizowana przez Unię Europejską we współpracy z Europejską Agencją Środowiska (EEA), którego celem jest monitorowanie zmian w środowisku. Z kolei system opracowany przez polską firmę w ramach projektu CoSIMS ma na celu dostarczanie informacji użytkownikom na bieżąco i możliwie w jak najkrótszym terminie. Monitoringiem objęte zostaną wody śródlądowe znajdujące się w bazie Europejskiej Agencji Środowiska EU-Hydro, tj. rzeki i kanały o szerokości powyżej 50 metrów i zbiorniki wodne o szerokości powyżej 100 metrów, lub powierzchni powyżej 1 hektara.

Szybki dostęp do informacji w ramach projektu CoSIMS

System będzie przesyłał informacje do ok. 3 godzin od pojawienia się zdjęcia satelitarnego, co pozwoli na bardzo szybką reakcję służb bezpieczeństwa w razie wykrycia potencjalnego zagrożenia powodziowego. Rozwiązanie dostarczy także informacji o miejscach pokrytych lodem na rzekach i zbiornikach wodnych, co może pomóc optymalnemu planowaniu np. akcji lodołamaczy.

Chociaż CoSIMS ma służyć przede wszystkim służbom bezpieczeństwa oraz ratunkowym, to będzie on ogólnodostępny . Z narzędzia można korzystać bezpłatnie w serwisie mapowym. Odpowiednie zjawiska będzie można śledzić na mapie tworzonej na podstawie zdjęć satelitarnych i filtrować za pomocą specjalnie przygotowanych nakładek.

Czy CoSIMS uchroni Europę całkowicie przez powodziami?

Poprawne działanie serwisu będzie zależne od warunków atmosferycznych, a przy dużym zachmurzeniu satelita zarejestruje chmury zamiast powierzchni Ziemi. Jednak, ponieważ satelity Copernicus fotografują wybrane obszary z dużą częstotliwością, to ryzyko nieprawidłowości jest zminimalizowane.

Inne projekty Astri Polska do zapobiegania powodziom

Projekt CoSIMS będzie miał ogromny wpływ na wczesne wykrywanie zagrożenia przeciwpowodziowego w Europie, jednak Astri Polska pracuje również nad projektem, który będzie miał większe znaczenie dla samej Polski. We współpracy z Politechniką Warszawską, Centralną Szkołą Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej i MSP Marcin Szender firma przygotowuje projekt Safedam, którego celem jest wdrożenie systemu monitorowania stanu wałów przeciwpowodziowych. System gromadzi dane z satelitów, dronów oraz innych źródeł, dzięki czemu będzie najbardziej rzetelnym źródłem informacji mających na celu ostrzeganie przed zagrożeniem powodziowym.

Astri Polska bierze również udział w przygotowaniach do misji badawczej na Jowisza.

powódźwiadomościsatelity
Komentarze (0)