Polski satelita KRAKsat startuje dziś o 13.50. Oglądaj na żywo [03.07.19]

Polski satelita KRAKsat startuje dziś o 13.50. Oglądaj na żywo [03.07.19]

Polski satelita KRAKsat startuje dziś o 13.50. Oglądaj na żywo [03.07.19]
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY
03.07.2019 13:46

3 lipca zostanie wypuszczony KRAKsat – satelita eksperymentalny zbudowany wraz ze studentami AGH. Wraz z nim startuje Światowid – pierwszy polski satelita obserwacyjny w kosmosie. Wypuszczenie obiektów możecie obserwować na żywo.

KRAKsat to satelita badawczy stworzony przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. KRAKsat to jeden z pierwszych w Polsce satelit typu Cubesat i pierwszy na świecie satelita, który do sterowania orientacją wykorzystywać będzie ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną. 17 kwietnia 2019 poleciał na orbitę w statku Cygnus na rakiecie Antares, a dzisiaj zostanie wypuszczony z ISS, by rozpocząć swoją misję.

Głównym zadaniem satelity jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Dane pozwolą ustalić, czy może on zostać wykorzystany jako ciekłe koło zamachowe. Jeżeli wyniki będą zadowalające, może to pomóc przy tworzeniu nowych satelitów oraz ich systemów orientacji w przestrzeni.

Wypuszczenie satelity KRAKsat na żywo

Poniżej możecie oglądać relację na żywo z wypuszczenia KRAKsat oraz Światowida

Wraz z satelitą KRAKsat w statku Cygnus poleciał również Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny, zbudowany przez firmę SatRevolution. Jego celem jest między innymi obserwowanie stanu wód i zmian pogody oraz przesyłanie tych danych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)