Polski rząd chce zająć się tworzeniem gier komputerowych

Polski rząd chce zająć się tworzeniem gier komputerowych19.08.2016 09:44
Polski rząd chce zająć się tworzeniem gier komputerowych
Źródło zdjęć: © Agencja Rozwoju Przemysłu | Agencja Rozwoju Przemysłu

ARP Games to państwowa spółka, której "planem na życie" jest pomoc małym polskim studiom tworzącym gry komputerowe w ich tworzeniu i wydawaniu.

- _ Jej utworzenie wpisuje się w założenia Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju [autorstwa] wicepremiera Mateusza Morawieckiego _ - tak założenie ARP Games podsumowała Agencja Rozwoju Przemysłu.

W powstanie ARP Games zaangażowane są także podmioty takie jak Uniwersytet Śląski i zarząd powiatu cieszyńskiego. Nowa spółka będzie pomagać w rozwijaniu pomysłów, ma uczyć prowadzenia działalności gospodarczej, udzielać wskazówek, jak dopracowywać i tłumaczyć gry.

Pomysł powołania spółki Skarbu Państwa skupionej na rozwoju polskiego przemysłu związanego z grami bardzo cieszy. Podobne inicjatywy od lat mają miejsce we Francji albo w Kanadzie, gdzie rząd aktywnie wspiera twórców gier. W ramach tej pomocy niewielkie nawet studia otrzymują granty, ulgi podatkowe czy wsparcie przy poszukiwaniu inwestorów.

288768687153232019
Źródło zdjęć: © Wiedźmin 3 - Dziki Gon (fot. CD Projekt)

Polska branża rozrywki elektronicznej już teraz ma się czym pochwalić. Firmy takie jak CD Projekt, Techland czy 1. Bits Studios osiągają znakomite wyniki. A państwowe finansowanie z pewnością znacząco ułatwi proces tworzenia gier przez mniejsze studia, które dopiero stawiają pierwsze kroki. Szacuje się, że w Polsce funkcjonuje ponad 150 firm tworzących gry wideo.

- _ ARP Games ma służyć twórczym konfrontacjom. Chcemy, by młodzi ludzie mieli szansę czerpać z doświadczeń praktyków: producentów , deweloperów i potencjalnych wydawców. Pozwoli im to w przyszłości osiągnąć wymierne efekty _ – mówił dr Remigiusz Kopoczek, prezes spółki ARP Games.

W sieci pojawiły się już głosy krytykujące cały pomysł - jedną z najczęstszych obaw jest to, że państwowi urzędnicy będą mieli zbyt dużo do powiedzenia na temat samej tematyki gier, które zdecydują się finansować. I może tak być w istocie, jednak z osądem sugerujemy poczekać do czasu, aż poznamy tytuły gier, które ARP Games postanowi sfinansować.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Polski rząd chce zająć się tworzeniem gier komputerowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (45)