Polski robot na Księżycu?

Polski robot na Księżycu?

Polski robot na Księżycu?
29.10.2008 13:34, aktualizacja: 29.10.2008 13:57

Prezentowane na targach polskie roboty mobilne mogą konkurować z
najlepszymi tego typu produktami z całego świata i z dużym
prawdopodobieństwem wkrótce będą eksplorować kosmos.

Aż trzy medale w konkursie Innowacje 2008 podsumowującym tegoroczne targi Technicon Innowacje zdobył Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH).

Prezentowane na targach roboty mobilne mogą konkurować z najlepszymi tego typu produktami z całego świata i z dużym prawdopodobieństwem wkrótce będą eksplorować kosmos. Wesprą je mikroroboty służące do zadań manipulacyjnych. Inżynierowie z AGH pod kierownictwem prof. Tadeusza Uhla są jedynymi konstruktorami takich robotów w Polsce.

Oferta Katedry Robotyki i Mechatroniki AGH kierowana jest zarówno do studentów, jak i do zakładów przemysłowych, które chciałyby korzystać z opracowywanych tu rozwiązań.

"Roboty mobilne służą do eksploracji terenu - czyli do wyznaczania mapy, znajdowania wyznaczonego celu, do zadań transportowych - np. przeładunku w fabrykach i do podobnych zadań mobilnych. Jest to grupa robotów, które mogą ze sobą współpracować, dzięki czemu ich uniwersalność wzrasta" - tłumaczy jeden z twórców technologii, mgr inż. Daniel Prusak.

Obraz

Ekipa inżynierów z Krakowa współpracuje z niemieckim centrum badań kosmicznych DLR (Deutsche Zentrum für Luft-und Raumfahrt ). Naukowcy planują wysłać grupę robotów w kosmos. "Być może algorytmy, nad którymi pracujemy, będą użyte w robotach, które będą badały przestrzeń kosmiczną, powierzchnię Księżyca i Marsa. W ten sposób weźmiemy udział w programie rozbudowy potencjału europejskiego w badaniach kosmicznych" - mówi Daniel Prusak.

Dodaje, że roboty mobilne opracowane przez Polaków nie odstają od światowego poziomu - wykonane są według najnowszych technologii. Również polskie oprogramowanie do sterowania tych urządzeń jest konkurencyjne.

"Mikroroboty konstruujemy jako jedyni w Polsce. Służą one do wykonywania zadań manipulacyjnych, mogą być np. umieszczone na robotach mobilnych i badać grunt w terenie, powadzić prace inspekcyjno badawcze" - wymienia inżynier.

Kapituła konkursu Innowacje 2008 przyznała medale: za manipulator równoległy - mikrorobot trójramienny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl), za mikronapęd piezoelektryczny (twórcy: mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl) i za trzyramienny Manipulator równoległy (twórcy: Dr inż. Maciej Petko, dr inż. Grzegorz Karpiel, mgr inż. Daniel Prusak, prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl). (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)