Polski pociąg pobił rekord! Osiągnął prędkość ponad 200 km/h

Polski pociąg pobił rekord! Osiągnął prędkość ponad 200 km/h

Polski pociąg pobił rekord! Osiągnął prędkość ponad 200 km/h
Źródło zdjęć: © Mateusz Włodarczyk / Wikimedia / CC
20.02.2013 16:04, aktualizacja: 21.02.2013 15:30

Nowosądecka firma Newag wyprodukowała pociąg pasażerski "Impuls", który -
jako pierwszy skonstruowany w Polsce - przekroczył prędkość 200 km/godz. Podczas testów na Centralnej Magistrali Kolejowej pojazd osiągnął 211,6 km/godz.

Jak poinformował w środę dyrektor marketingu firmy Newag Józef Michalik, czteroczłonowy elektryczny zespół trakcyjny z rodziny "Impuls" wyprodukowano na zamówienie Kolei Dolnośląskich. Do końca maja pięć sztuk tego typu pociągów ma trafić do przewoźnika.

"Celem tego testu było zbadanie zachowania systemów i podzespołów pojazdu, głównie układu jezdnego, a także stabilności, sposobu prowadzenia i jazdy na łukach o dużych promieniach" - wyjaśnił Michalik.

Podkreślił, że podczas próby wszystkie urządzenia i systemy zadziałały poprawnie i bez zastrzeżeń. Próba zrealizowana została na odcinku Centralnej Magistrali Kolejowej, między Psarami a Górą Włodowską.

Dyrektor tłumaczył, że podczas normalnej eksploatacji pojazd nie będzie osiągał tak dużych prędkości, jego maksymalną szybkość określono bowiem na 16. km/godz.

Pociąg "Impuls" jest najnowszym produktem sądeckiej spółki. Pojazd zaprojektowano przy współpracy z partnerem - firmą EC Engineering z Krakowa. Posiada wszystkie dopuszczenia do eksploatacji, wydane przez Urząd Transportu Kolejowego.

Sześcioczłonową wersję pojazdu zamówiła w zeszłym roku Szybka Kolej Miejska w Warszawie. Dotąd przewoźnik odebrał sześć składów, a w najbliższych miesiącach otrzyma kolejne trzy.

Newag jest jedną z największych polskich grup kapitałowych, która zajmuje się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego. Spółka działa w segmentach: produkcji, modernizacji i napraw pojazdów pasażerskich, modernizacji i napraw lokomotyw spalinowych oraz modernizacji i napraw wagonów osobowych.

Produkcją, modernizacją i naprawami lokomotyw elektrycznych zajmuje się spółka zależna Newag Gliwice.

Rekord prędkości na polskich torach należy do włoskiego pociągu Pendolino, który testowany przez PKP S.A. w 199. r., osiągnął na Centralnej Magistrali Kolejowej prędkość 250,1 km/godz.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (496)