Polski astronauta poleci na ISS. Przyznał ile trwają przygotowania
29 maja polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski wyruszy w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), będąc częścią misji Ax-4, którą organizuje Axiom Space. Oto szczegóły tego ekscytującego wydarzenia.
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski opublikował na mediach społecznościowych krótkie nagranie, w którym przyznał, że szkolenie niezbędne do startu trwa 10 miesięcy oraz zajmuje cały czas, przez co inna praca jest niemożliwa.
Polak trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w ramach misji zorganizowanej przez Axiom Space oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Start misji Ax-4 zaplanowano na 29 maja o godz. 19:03 czasu polskiego.
Na czele misji Ax-4 stanie Peggy Whitson z USA, a w jej skład wejdą również Shubhanshu Shukla z Indii, Tibor Kapu z Węgier oraz Sławosz Uznański-Wiśniewski z Polski. Ośrodkiem startowym będzie Kennedy Space Center na Florydzie, skąd astronauci polecą rakietą nośną Falcon 9 firmy SpaceX, która wyniesie kapsułę Dragon.
Podczas swojej dwutygodniowej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, Uznański-Wiśniewski będzie realizować 13 polskich eksperymentów naukowych. Badania obejmują tematy takie jak leczenie cukrzycy, wzrost nowotworów w mikrograwitacji, wpływ niskiej grawitacji na zdrowie astronautów, a także badanie potencjalnej uprawy roślin w kosmosie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Sprawdzam" - Huawei Watch 5
Falcon 9 - wół roboczy Elona Muska w podboju kosmosu
Do wyniesienia misji na orbitę posłuży rakieta Falcon 9 od SpaceX, którą charakteryzuje ogromna siła nośna i niezawodność. Jej najnowszy wariant, Falcon 9 Block 5, mierzy 70 metrów długości i posiada masę startową wynoszącą aż 587 ton.
Dzięki swoim imponującym właściwościom, Falcon 9 może wynosić na orbitę ładunki o masie do 22 800 kg. Ta zdolność sprawia, że rakieta jest przystosowana do transportu ładunków zarówno na orbitę geostacjonarną, jak i księżycową.
Falcon 9 wyróżnia się na tle konkurencji dzięki swojej wielorazowej konstrukcji . Konstrukcja dwustopniowa pozwala na powrót dolnego segmentu na Ziemię i jego ponowne wykorzystanie.
To innowacyjne podejście znacznie obniżyło koszty wynoszenia ładunków w kosmos, czym SpaceX przyciąga wielu klientów z sektora rządowego i komercyjnego. Obecnie koszt wyniesienia kilograma na orbitę to około 3 tys. dolarów, co czyni ją preferowanym wyborem dla wielu zadań kosmicznych.