Polska gra "Teomachia" odnosi sukcesy na Kickstarterze
Zbiórka funduszy - za pośrednictwem crowdfundingowego serwisu Kickstarter - na przygotowanie amerykańskiego wydania gry karcianej "Teomachia" przyniosła jej twórcom w ciągu pierwszej doby ponad 40 tys. dolarów - dwa razy więcej niż zakładano.
"Teomachia" to polska gra karciana przeznaczona dla 2-4 osób. Każdy z graczy wciela się w jedno z bóstw pochodzących z historycznych lub fantastycznych mitologii. Poszczególni bogowie różnią się mocami wspieranymi dodatkowo przez karty, jednak główną siłę w grze stanowią wyznawcy. Używając kart modlitw i rozbudowując swoją talię w trakcie rozgrywki, gracze starają się pozbawić przeciwników ich wyznawców.
Po dotychczasowym pozytywnym odbiorze "Teomachii" i kilku udanych akcjach crowdfundingowych, twórcy z Fabryki Gier Historycznych postanowili pozyskać fundusze na wydanie poszerzonej anglojęzycznej wersji gry za pośrednictwem zbiórki w serwisie Kickstarter. Zbiórka miała na celu uzyskanie 2. tys. dolarów; udało się to osiągnąć w ciągu pierwszych 7 godz. Po pierwszej dobie gra ma już na koncie ponad 40 tys. dolarów. Zbiórka ma się zakończyć 2 marca 2015.
Wydanie anglojęzyczne "Teomachii" ma się wiązać z równoległą publikacją dwóch samodzielnych i kompatybilnych zestawów kart (różniących się od dotychczasowych wydań): "Theomachy: The Warrior Gods" oraz "Theomachy: The Ancients". Obok panteonów historycznych, w obu zestawach wystąpią istoty z tzw. Mitów Cthulhu według pomysłu amerykańskiego pisarza grozy H.P. Lovecrafta. Połączenie kart z "The Warrior Gods" i "The Ancients" ma umożliwiać grę w nawet 8-osobowym gronie.
Współorganizatorem kickstarterowej zbiórki na wydanie "Theomachy" jest Sandy Petersen, założyciel Petersen Games, twórca m.in. gry planszowej "Cthulhu Wars", która w podobnej akcji w 201. roku uzyskała ponad 1,4 mln dolarów przy zakładanej pierwotnie kwocie 40 tys. dolarów.
Przed zbiórką na Kickstarterze wydana pierwotnie w 201. roku polska "Teomachia" dwukrotnie już była dofinansowywana w podobny sposób. W 2013 r. dzięki zbiórce w niemieckim serwisie Spiele-Offensive.de "Theomachie" została pierwszym ufundowanym społecznościowo przekładem polskiej gry. Autorzy uzbierali wówczas ponad 11 tys. euro. Sukcesem zakończyła się również ubiegłoroczna akcja finansowania pierwszego polskiego rozszerzenia do wznowionej "Teomachii", zatytułowanego "Mitologia słowiańska".
Twórcami "Teomachii" są Jakub Wasilewski, Adam Kwapiński i Tomasz Bylina z lubelskiej Fabryki Gier Historycznych. Po głośnej grze planszowej "W zakładzie. Lubelski lipiec'80", mitologiczna gra karciana z 201. roku była drugą publikacją firmy powstałej z rozwinięcia projektu realizowanego od 2010 roku w Instytucie Historii UMCS. Inne ważne gry FGH to "Sigismundus Augustus" i "Bohaterowie Wyklęci". Poza anglojęzyczną "Theomachy", wydawnictwo ma w planach na 2015 rok dwa polskie rozszerzenia do niedawno wznowionej "Teomachii": "Mitologię słowiańską" i "Kapłanów".