Polska elektrownia największa na świecie. Jednocześnie wydziela najwięcej zanieczyszczeń w UE
W województwie Łódzkim znajduje się największa na świecie elektrownia napędzana węglem brunatnym. Mowa oczywiście kompleksie w Bełchatowie. Nosi on również drugi, mniej chlubny rekord - największego w krajach Unii Europejskiej emitenta dwutlenku węgla.
Odległe początki
Elektrownia Bełchatów została założona w 1975 roku. Jej początki sięgają jednak lat 60., kiedy w miejscowości Piaski odkryto pokłady węgla brunatnego.
Żyła brunatnego złota
W 1962 roku dokonano oszacowania tych złóż. Do głębokości 70 m znajdowały się ponad 2 mld ton węgla. Temat został jednak zarzucony na 13 lat. Powód był prozaiczny - projekt był zbyt ambitny finansowo na tamte czasy.
Trudne początki
Rozpoczęcie prac nie wiązało się automatycznie z tym, że przebiegały gładko. Problemem w dalszym ciągu były zarówno wysokie koszty, jak i brak odpowiedniego sprzętu - elektrownia była wówczas jednym z najambitniejszych projektów w Polsce Ludowej.
Budowa i start
W 1979 roku zaczęto budowę pierwszych maszynowni, a pod koniec 1981 roku podpięto elektrownię do krajowej sieci. Drugi blok został uruchomiony w 1983 roku, a całość kompleksu i oficjalne rozpoczęcie pełnego funkcjonowania elektrowni zaczęło się w 1988 roku.
Koniec systemu - początek pracy
Na całość składało się wówczas 12 bloków, każdy o mocy od 370 do 390 megawatów, dając łącznie ponad 4300 megawatów energii.
Nowa dekada, nowy blok
Czasy transformacji oraz późniejsze, bardziej ustabilizowane lata, to przede wszystkim budowa kolejnego, 13 już bloku energetycznego. Oddano go do użytku w 2011 roku, zaś jego moc wyniosła 858 megawatów. W 2017 roku moc elektrowni, dzięki zwiększeniu mocy osiągalnej bloku nr 2 przez jego remont, wzrosła do łącznej wartości 5472 megawatów. W efekcie elektrownia odpowiada za produkcję 20 proc. energii na poziomie krajowym. Jest to wartość 27 do 28 terawatogodzin rocznie.
Trująca energia
Wszystko to jest jednak okupione dużą szkodliwością dla środowiska - elektrownia w Bełchatowie to jeden z największych emitentów dwutlenku węgla w krajach Unii Europejskiej. Tylko w 2015 roku do atmosfery wydostało się 37 mln ton tego związku chemicznego. Towarzyszyły mu 34 mln ton tlenków azotu i 75 mln ton tlenku siarki. Próbowano ograniczyć emisję, wprowadzając technologię wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. Projekt jednak zarzucono ze względu nieopłacalność tej technologii.
Niezagrożona pozycja
Kapitał zakładowy Elektrowni Bełchatów wynosi 6 936 865 700 zł.