Polscy programiści nagrodzeni w ramach projektu Hack4Europe

Polscy programiści nagrodzeni w ramach projektu Hack4Europe

14.06.2011 11:02, aktual.: 14.06.2011 12:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polski projekt aplikacji na telefon komórkowy "Art4Europe" został nagrodzony podczas konkursu dla programistów Hack4Europe zorganizowanego przez Fundację Europeana - powiedział w poniedziałek PAP Marcin Werla z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego

W ubiegłym tygodniu kilkudziesięciu programistów z całej Europy wzięło udział w czterech spotkaniach informatyków tzw. hackatonach (maratonach hakerów - czyli programistów - PAP) w Poznaniu, Barcelonie, Londynie i Sztokholmie. Były one częścią projektu Hack4Europe.

W każdym mieście programiści przez dwa dni tworzyli programy i eksperymentalne aplikacje, wykorzystujące dane zebrane przez Fundację Europeana.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Fundację Europeana tworzą międzynarodowe stowarzyszenia, reprezentujące muzea, archiwa, kolekcje audiowizualne i biblioteki. Fundacja zgromadziła dane na temat prawie 2. milionów obiektów dziedzictwa kulturowego z całej Europy. Są to zarówno publikacje, filmy jak i zabytki, które zostały w sposób wiarygodny opisane przez instytucje, które nimi zarządzają.

Informatycy tworzyli oprogramowania w trzech kategoriach: oprogramowanie o największej wartości biznesowej, o największych walorach społecznych i najbardziej innowacyjne.

W każdym z miast wybrano po cztery najlepsze projekty. Z 1. nadesłanych projektów specjaliści z Fundacji Europeana wybrali cztery najlepsze.

W pierwszej kategorii - projekt o największej wartości biznesowej wygrał polski zespół z Poznania, który przygotował aplikacje na telefony komórkowe "Art4Europe".

"Użytkownik tej aplikacji, znajdując się np. w muzeum, robi zdjęcie obrazu telefonem. Na tej podstawie uzyskuje z Europeany dodatkowe informacje o tym obrazie. Jeżeli opis obrazu jest w języku, którego nie zna użytkownik, aplikacja może ten opis przetłumaczyć, a nawet zamienić na postać audio, czyli przeczytać. Dodatkowo użytkownik może zostać skierowany np. do sklepu internetowego z reprodukcjami obrazu czy książkami z opisem obrazu" - powiedział PAP Werla.

W pozostałych kategoriach zwyciężyły: w kategorii oddziaływania społecznego - projekt z Londynu "Casual Curator", który ułatwia wykorzystywanie cyfrowych wizerunków obiektów dziedzictwa kulturowego i informacji o tych obiektach w edukacji.

W kategorii Innowacja wygrał projekt "Time mash" ze Sztokholmu - projekt umożliwiający wyszukiwanie obiektów w Europeanie przy pomocy telefonu komórkowego i porównywanie obecnego stanu zabytków z ich cyfrowymi wizerunkami w Europeanie.

Nagrodę publiczności, czyli wyróżnienie od wszystkich uczestników spotkań Hack4Europe, otrzymał projekt wymyślony w Barcelonie "Timebook". Projekt prezentujący informacje o znanych postaciach historycznych pobierane z Europeany w formie zbliżonej do portalu Facebook, z cytatami i powiązanymi postaciami jako przyjaciółmi.

Wręczenie nagród odbędzie się w czwartek w Brukseli na spotkaniu Digital Agenda Assembly. Nagrody osobiście wręczy uczestnikom wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Polską edycję Hack4Europe zorganizowało w ubiegłym tygodni w Poznaniu Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Biblioteka Kórnicką PAN.

"Jest to bardzo innowacyjna forma działań informatycznych związanych kulturą. Opracowane prototypy świetnie pokazują, jak można w nietypowy sposób dotrzeć do szerokiego grona odbiorców z informacjami, które zazwyczaj ukryte są w bibliotecznych czy muzealnych katalogach" - powiedział PAP Marcin Werla.

Komentarze (0)