Polscy architekci pomagają jerzykom. Stworzyli wieżę z budkami lęgowymi

W Polsce jerzyki podlegają całkowitej ochronie gatunkowej. Nie każdy respektuje obowiązujące przepisy, co skutkuje niszczeniem stanowisk lęgowych. Rozwiązaniem problemu ma być pomysł polskich architektów z menthol architects.

Polscy architekci pomagają jerzykom. Stworzyli wieżę z budkami lęgowymi
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Karolina Modzelewska

Nowoczesne budownictwo stanowi jedno z większych zagrożeń dla ptaków mieszkających w miastach. Ocieplanie budynków i uszczelnianie ich sprawia, że ptaki tracą dogodne miejsca lęgowe. Mowa tutaj szczególnie o wróblach i jerzykach, których liczebność systematycznie spada od lat 90. XX wieku.

Prace remontowe, które często trwają w okresie lęgowym ptaków, powodują śmierć tysięcy z nich. Giną zamknięte w stropodachach lub też zamurowane w szczelinach, gdzie uwiły sobie gniazda.

Skąd pomysł na wieże dla jerzyków?

W 2011 roku Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków ogłosiło konkurs na stworzenie tzw. "wieży dla jerzyków". Miejsca, które pozwoli im spokojne bytować. Głównym celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu wieży dla jerzyków. Organizatorzy chcieli również nagłośnić problem ochrony jerzyków, które są bardzo użyteczne dla człowieka.

Konkurs wygrała propozycja architektów z biura menthol architects. Stworzyli wieżę, która jest bezpiecznym i spokojnym miejscem schronienia dla jerzyków. Została tak zaprojektowana, że chroni przed przegrzaniem, opadami czy aktami wandalizmu.

Jak czytamy w magazynie White Mad – „Skrzydła” wieży z kaskadowo umieszczonymi pod spodem 90 gniazdami, zapewniają zacienienie i zabezpieczają przed deszczem. Rozwiązanie wykorzystuje podobny i znany już nam sposób gniazdowania jerzyków pod okapami dachu budynków-.

Jak wygląda konstrukcja wieży?

Wieża została zbudowana z metalu, posiada żelbetonowe fundamenty i jasnoszary kolor. Na jej szczycie znajdują się specjalne szuflady, w których umieszczono 90 komór lęgowych. Ich konstrukcja pozwala ptakom łatwo dotrzeć do gniazda i je czyścić.

Obraz
© menthol architects | menthol architects

Wieża może zostać wyposażona nawet w panele fotowoltaiczne, dzięki którym będzie tworzona "czysta energia". Pozwoli to na instalowanie kamer "podglądających" życie jerzyków, wabika na ptaki czy oświetlenia LED.

Pierwsza wieża projektu menthol architects stanęła na warszawskiej Białołęce. Kolejne mają pojawić się w okolicach Centrum Kopernika. Projekt dotarł również do kilku miast w Wielkiej Brytanii.

jerzykiptakikomary
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)