Policyjna "suszarka" wykryje niebezpieczne substancje

Policyjna "suszarka" wykryje niebezpieczne substancje
Źródło zdjęć: © sxc.hu

29.11.2010 10:42, aktual.: 29.11.2010 11:18

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ręczny radar, stosowany przez policjantów do kontroli prędkości może po niewielkich modyfikacjach wykrywać elementy ładunków wybuchowych u zamachowców - samobójców

Ręczny radar, stosowany przez policjantów do kontroli prędkości może po niewielkich modyfikacjach wykrywać elementy ładunków wybuchowych u zamachowców - samobójców - informuje "New Scientist".

Podczas kontroli prędkości radar wysyła wiązkę mikrofal w kierunku samochodu i mierzy zmiany częstotliwości związane z efektem Dopplera - są tym większe, im szybciej porusza się pojazd. Jednak mierząc polaryzację i moc odbitego promieniowania da się także ocenić kształt, wielkość i materiały wchodzące w skład badanego obiektu.

Obraz
© (fot. sxc.hu)

Jak wykazali William Fox z Naval Postgraduate School w Monterey i John Vesecky z University of California w Santa Cruz, odpowiednio modyfikując działanie radaru można wykryć na przykład obecność kabli i zapalników u zamachowca i wyłowić go z tłumu. Najlepiej udaje się to przy zastosowaniu mikrofal o częstotliwości 1. gigaherców - z odległości 10 metrów metoda sprawdza się w 85 proc. przypadków.

Zdaniem naukowców po odpowiednim dopracowaniu da się podnieść czułość i pewność metody, unikając alarmów wywołanych na przykład przez słuchawki odtwarzaczy mp3 czy biżuterię.

Radarowe wykrywacze mogłyby znaleźć zastosowanie na punktach kontrolnych, ale także jako uzupełnienie kamer telewizji przemysłowej w sklepach, na stacjach kolejowych czy dworcach lotniczych. Uzupełnieniem mogłyby być systemy analizy obrazu wykrywające podejrzane zachowanie czy kamery działające w podczerwieni (temperatura materiałów wybuchowych w kamizelce zamachowca jest zwykle niższa niż ciała).

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także