Policja ostrzega: zakupy w Internecie rób z głową

Policja ostrzega: zakupy w Internecie rób z głową

Policja ostrzega: zakupy w Internecie rób z głową
14.12.2009 10:52

Aby przedświąteczne zakupy dokonywane przez internet były bezpieczne i nie
przysporzyły niepotrzebnych kłopotów, należy zachować zdrowy rozsądek i stosować zasadę
ograniczonego zaufania - przestrzega policja.

"Przeglądając strony internetowe w poszukiwaniu atrakcyjnych prezentów czy świątecznych kartek, wzorów, tapet, wygaszaczy itd. pamiętajmy, że niektóre strony mogły zostać stworzone przez oszustów po to, aby zainfekować nasz komputer lub wyłudzić od nas dane niezbędne do dokonywania transakcji za pomocą naszych kart płatniczych. Dlatego nie podawajmy pochopnie swoich danych" - powiedziała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Zamierzając korzystać z ofert sklepów internetowych, najlepiej jest korzystać z własnego komputera, zabezpieczonego przed "programem szpiegowskim" i dostępem osób niepowołanych. Warto także założyć osobne bankowe konto internetowe, z którego będziemy korzystać tylko w trakcie zakupów i na którym będzie znajdować się ograniczona kwota pieniędzy. Niezbędne będzie również dokładne zapoznanie się z regulaminami portali i sklepów internetowych oraz zasadami dokonywania zakupów i reklamacji towarów.

Obraz

Wybierając produkt, należy dokładnie zapoznać się z jego opisem, fotografiami, ceną i całkowitym kosztem zakupu. Jeśli jest to możliwe, porównujmy produkty i ceny w różnych sklepach. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości czy ceny danego przedmiotu, zadawajmy pytania sprzedawcy. Jak przestrzega Katarzyna Padło, każdy zakup warto dobrze przemyśleć, nie działać pod wpływem chwili i nie sugerować się ładnymi zdjęciami reklamowymi. Czasem nawet warto poczekać nieco z zakupem. Przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z opiniami innych użytkowników na temat danego sprzedawcy. Trzeba przy tym mieć świadomość, że i tutaj oszuści mogą dodawać pozytywne opinie w celu uwiarygodnienia się. Można więc przeanalizować kilka opinii - zobaczyć, kto je wystawiał (czy różne osoby, za jakie towary itp.).

Po dokonaniu zakupu należy dostosować się do form płatności i danych podanych w opisie aukcji, ponieważ zdarza się, że oszuści śledzą portale internetowe i zaraz po zakończeniu transakcji przysyłają maile z fałszywym numerem konta, na które należy przelać pieniądze. Powinno się także sprawdzić, czy strona banku jest właściwa, ponieważ może zdarzyć się, że jest to fałszywa strona stworzona przez tzw. phishingowców do wyłudzenia naszych danych. "Porównajmy, czy wszystkie znane nam zabezpieczenia oferowane przez bank pojawiają się na tej stronie (certyfikat zabezpieczenia, kłódka, prawidłowy adres w pasku adresu i inne specyficzne zabezpieczenia bankowe, na przykład symbol przypisany danemu użytkownikowi czy sposób logowania), a wpisując dane niezbędne do logowania lepiej korzystać z klawiatury ekranowej i używać myszki zamiast tabulatora" - radzi Katarzyna Padło.

Przy odbieraniu przesyłki należy sprawdzić jeszcze przy kurierze czy listonoszu, czy zawiera ona rzeczywiście ten produkt, który zamawialiśmy.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (151)