Polak ze złotym medalem! Jego wynalazek zrewolucjonizuje USB

Polak ze złotym medalem! Jego wynalazek zrewolucjonizuje USB
Źródło zdjęć: © chip.pl

22.04.2013 11:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Student Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, Jędrzej Blaut, zdobył złoty medal z wyróżnieniem na 41. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów w Genewie.

Odbywająca się w dniach 10-1. kwietnia wystawa zgromadziła 725 wynalazców z 45 krajów, którzy zaprezentowali ponad tysiąc innowacyjnych rozwiązań. Wydarzenie to przyciągnęło ponad 60 tys. zwiedzających. Jędrzej Blaut, student kierunku mechanika i budowa maszyn na WIMiR AGH, otrzymał jeden z zaledwie kilkunastu przyznanych złotych medali z wyróżnieniem. Jego projekt został oceniony przez kilkunastoosobowe, międzynarodowe jury, uzyskując najwyższą ocenę komisji.

Wynalazek studenta – „Podatne gniazdo USB typu A” – rozwiązuje pozornie błahy problem wkładania pendrive’a do gniazda USB w komputerze złą stroną. - _ Większość użytkowników pendrive’ów dostrzega dużą niewygodę przy wkładaniu urządzenia do komputera, ponieważ często umieszcza urządzenie złą stroną. Celem wynalazku jest zlikwidowanie tego problemu poprzez modyfikację gniazda USB znajdującego się w komputerze. Zmiana polega na zastosowaniu elastycznej konstrukcji listwy portu, która dostosowuje się do ułożenia końcówki USB podłączanego urządzenia _ –. mówi Blaut. Zaproponowana przez niego modyfikacja pozwala zachować standardowe gabaryty portu, jest także kompatybilna ze wszystkimi generacjami portu USB. Zmiana konstrukcji portu mogłaby nastąpić przy okazji wprowadzenia nowego standardu USB (np. 4.0).

Jędrzej Blaut jest także laureatem ogólnopolskiego konkursu studenckiego „Konkurs na Pomysł”. (czerwiec 2012) oraz tegorocznego konkursu „Student-Wynalazca” organizowanego przez Politechnikę Świętokrzyską. Dzięki zwycięstwu w „Konkursie na Pomysł” jego rozwiązanie zapewnione ma już ochronę patentową.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Android pogrąży Windows 8

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (162)