Polak to szpieg i podglądacz? Masowo kupujemy podsłuchy i inne urządzenia do szpiegowania

Polak to szpieg i podglądacz? Masowo kupujemy podsłuchy i inne urządzenia do szpiegowania

Polak to szpieg i podglądacz? Masowo kupujemy podsłuchy i inne urządzenia do szpiegowania
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
24.10.2012 11:22, aktualizacja: 09.08.2013 12:49

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zainteresowanie urządzeniami umożliwiającymi szpiegowanie podwoiło się w naszym kraju. Chęć nakrycia niewiernego małżonka, zapewnienie bezpieczeństwa dziecku czy monitorowanie poczynań konkurencji to podstawowe powody, dla których coraz częściej podsłuchujemy i podglądamy. Największą popularnością cieszą się podsłuchy telefonów komórkowych - 39 procent, minikamery - 27 procent oraz lokalizatory GPS - 14 procent. Polacy korzystają z coraz bardziej technicznie zaawansowanego sprzętu.

Najpopularniejsze obecnie są podsłuchy telefonów komórkowych (38,7 procent). W stosunku do zeszłego roku, zainteresowanie nimi wzrosło o 10,4. procent.

288768507301345427
© (fot. Materiały prasowe)

Dużą zmianę odnotowano również w segmencie klasycznych urządzeń podsłuchowych. Porównując pierwsze trzy kwartały 2012 z wynikami z analogicznego okresu w roku ubiegłym, widać że dwukrotnie wzrosło zainteresowanie minikamerami, z 13,64 procent do 27,24 procent, kosztem klasycznych podsłuchów. -_ Taki stan rzeczy jest spowodowany coraz niższymi kosztami zakupu profesjonalnych kamer wideo i rejestratorów. Plusem ich zastosowania zamiast klasycznych podsłuchów jest możliwość uzyskania dużo bardziej wiarygodnego materiału dowodowego. Obraz uzupełnia zarejestrowany dźwięk _- mówi Maciej Nowaczewski ze sklepu detektywistycznego Spy-Shop, który przygotował raport. Warto zauważyć, że lokalizatory GPS zajmują 3. miejsce, przy ogólnym wzroście popularności.

Coraz popularniejsze są również urządzenia do odzyskiwania danych z telefonów komórkowych - 4,1. procent. Zainteresowanie nimi jeszcze w zeszłym roku było dużo mniejsze. Użytkownicy zaczęli sobie zdawać sprawę z tego, że w dużej części przypadków skasowane dane można odzyskać. Dlatego też są skłonni zapłacić za profesjonalne urządzenia.

Nowością w raporcie są mikrosłuchawki, które mają teraz ponad 3 procent w zestawieniu najpopularniejszych urządzeń szpiegowskich. Firmy i instytucje inwestują też w zagłuszacze sygnałów radiowych. Możliwością tłumienia pasm Wi-Fi, GSM i GPS zainteresowanych jest niemal 3 procent badanych.

288768507301607571
© (fot. Materiały prasowe)

Android pod lupą
Z raportu wynika, że najpopularniejsze są podsłuchy telefonów komórkowych. - _ Najczęściej podsłuchiwaną platformą jest Android. Tuż za nim plasuje się system firmy Apple - iOS. Najrzadziej podsłuchujemy Nokię i telefony z Windows Mobile _ - wyjaśnia Maciej Nowaczewski. Z danych wynika również, że podsłuchy telefonów komórkowych stosują częściej osoby prywatne, niż firmy i instytucje.

Dlaczego podsłuchujemy?
Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń elektronicznych do śledzenia osób i pojazdów jest coraz powszechniejsze. Tylko w ciągu jednego roku zainteresowanie tym segmentem wzrosło dwukrotnie. W czasach niepewności sprawdzamy wierność partnera i staramy się zapewnić bezpieczeństwo rodzinie. Firmy natomiast testują szczelność zabezpieczeń swoich systemów informatycznych i szukają oszczędności w zużyciu paliwa. Agencje ochrony oraz detektywistyczne, kupują coraz nowocześniejsze urządzenia do śledzenia pojazdów czy podsłuchiwania, by móc świadczyć usługi na wyższym poziomie.

Kim jest typowy, polski szpieg?
Z danych wynika, że już nie tylko firmy i instytucje kupują urządzenia szpiegowskie. Coraz częściej robią to osoby prywatne. - _ Nie wnikając w pobudki, którymi się kierują, możemy stwierdzić, że udział w sprzedaży rozkłada mniej więcej po równo. Bez wyraźnej przewagi żadnej ze stron. W kategoriach produktowych można zauważyć, że firmy częściej niż osoby prywatne kupują lokalizatory GPS _- dodaje Nowaczewski. Dzięki temu obniżają koszty ubezpieczenia i eksploatacji pojazdów. To także dobre zabezpieczenie pojazdu w przypadku kradzieży.

Na przestrzeni roku niemal dwukrotnie wzrosło zainteresowanie urządzeniami śledzącymi. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Oprócz chęci sprawdzenia czyjejś uczciwości, kontrolowania bezpieczeństwa dzieci czy danych firmowych, warto zwrócić uwagę na to, że urządzenia podsłuchowe i monitorujące są coraz łatwiejsze w obsłudze i coraz bardziej dostępne cenowo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (53)