Polak obok Zuckerberga, Bezosa i Cooka. Oto 10 najbardziej wpływowych osobistości w świecie technologii

Polak obok Zuckerberga, Bezosa i Cooka. Oto 10 najbardziej wpływowych osobistości w świecie technologii

Polak obok Zuckerberga, Bezosa i Cooka. Oto 10 najbardziej wpływowych osobistości w świecie technologii
Źródło zdjęć: © Valery Marchive/Presidência do México/Steve Jurvetson - Flickr, licencja CC BY 2.0 | Valery Marchive/Presidência do México/Steve Jurvetson - Flickr, licencja CC BY 2.0
13.12.2017 08:15

Koniec roku to czas rankingów i różnego rodzaju zestawień, podsumowujących mijające 12 miesięcy. Również znany portal technologiczny Recode.net opracował swój doroczny ranking RECODE 100. Znalazły się w nim osoby związane z technologią, mediami i biznesem, które w minionym roku wywarły największy wpływ na otaczający nas świat.

Znaleźli się w nim prezesi wielkich firm, które zmieniają naszą rzeczywistość, przedsiębiorcy, którzy zaczynali od małego start-upu, z którego stworzyli miliardowe biznesy, dziennikarze, dzięki którym świat już nigdy nie będzie taki sam, a nawet urzędnicy, stojący na straży naszych praw.

Zestawienie jest o tyle ciekawe, że nie tworzy go wąskie grono wydawców, ale kapituła konkursowa złożona z wielu znanych i wpływowych osobistości ze świata technologii i biznesu, która najlepiej wie, kto najmocniej dokopał światu w minionym roku.

To oni we współpracy z redakcją Recode stworzyli ten niezwykły ranking, w którym... znalazł się również Polak! Co prawda na odległym miejscu, ale za to w jakim gronie!

Zobacz, kto w 2017 r. rządził w świecie technologii, mediów i biznesu.

1 / 11

Miejsce 80. Piotr Szulczewski

323947020501461417
© Facebook.com | Wish

Ma dopiero 36 lat, a już przebojem zdobył listy najbogatszych Polaków. Fortunę, szacowaną na 2,4 mld zł, zarobił dzięki stworzonej przez siebie aplikacji.

Wyceniany na 8,5 mld dol. Wish spełnia marzenia internautów o zakupowych promocjach. Obecnie to już czwarty największy sklep internetowy na świecie, tuż za Ebay, Alibabą i Amazonem.

Siedzibą firmy Piotra Szulczewskiego, ContextLogic, jest San Francisco, dlatego również amerykańska edycja magazynu "Forbes" okrzyknęła Szulczewskiego jednym z najbogatszych przedsiębiorców w USA przed czterdziestką.

2 / 11

Miejsce 10.Margrethe Vestager

323947020501723561
© Johannes Jansson/norden.org/wikimedia, licencja CC BY 2.5 | Johannes Jansson/norden.org/wikimedia, licencja CC BY 2.5

Przed tą kobietą drży wiele potężnych firm technologicznych, bo nikt ich tak nie pilnuje, reguluje i karze jak właśnie duńska komisarz UE ds. konkurencji.

To ona rzuciła rękawicę takim gigantom, jak Apple, Amazon, Facebook czy Google i to w czasie, gdy amerykański rząd jeszcze do końca nie mógł się zdecydować, jak poskromić bezkarne koncerny.

W październiku ukarała Amazon za "nielegalną korzyść podatkową", w maju - Facebooka za przekazywanie błędnych informacji na temat przejęcia komunikatora WhatsApp. W czerwcu z kolei nałożyła na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych, a to tylko niektóre z podejmowanych Margrethe Vestager akcji przeciwko nieuczciwym praktykom globalnych gigantów.

3 / 11

Miejsce 9. Katrina Lake

323947020501985705
© Stitch Fix | Stitch Fix

Przepis na sukces w XXI w.? Spersonalizowana usługa, która trafi w potrzeby wielu. Taki jest właśnie założony przez Katrinę Lake Stitch Fix, czyli system idealnego doboru ubrań. To połączenie e-sklepu z krawcem, który szyje ubrania na miarę każdego klienta.
W dodatku ta firma, zatrudniająca już ponad 4 tys. osób, udowadnia, że na współczesnym rynku e-handlu można rozwinąć skrzydła obok Amazona.

Po tegorocznym debiucie wartość Stitch Fix przekroczyła 2 mld dol.

4 / 11

Miejsce 8. Elon Musk

323947020502182313
© Wikimedia Commons CC BY | Brian Solis (CC BY 2.0)

Dla wielu może to być zaskoczeniem, że twórca i szef Tesli, SpaceX, Neuralink i Boring Company, inicjator Hyper Loopa, który wybiera się na Marsa, znalazł się dopiero na 8. pozycji zestawienia tech ważniaków.

Cele ma niezwykle ambitne, dąży do nich konsekwentnie, jednak w mijającym roku zaliczył kilka wpadek.

Co prawda udało się Muskowi po raz pierwszy w historii wystrzelić po raz kolejny tę samą rakietę w kosmos, ale za to mało udany rok zaliczyła Tesla. Producent samochodów musiał mierzyć się z wielkimi stratami i problemami produkcyjnymi przy Modelu 3.

5 / 11

Miejsce 7. Sundar Pichai

323947020502444457
© Maurizio Pesce/wikimedia, licencja CC BY 2.0 | Maurizio Pesce/wikimedia, licencja CC BY 2.0

Dziś mówimy Google, myślimy o sztucznej inteligencji, autonomicznych samochodach i balonach dostarczających internet w każdy zakamarek ziemi.

Jednak te wszystkie pionierskie projekty finansowane są... z najstarszego biznesu koncernu - z wyszukiwarek, a właściwie z reklam związanych z wyszukiwaniem.

A nikt nie potrafi tak na tym zarabiać jak Google, szczególnie pod rządami prezesa Sundara Pichai. Tylko w trzecim kwartale przychody koncernu wzrosły o 24 proc.!

6 / 11

Miejsc 6. Masayoshi Son

323947020502706601
© Masaru Kamikura/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0 | Masaru Kamikura/wikimedia, licencja CC BY-SA 2.0

Niektórzy wróżą, że twórca i szef Softbanku pokona w bliższej lub dalszej przyszłości Billa Gatesa. Jego firma jest największym dostawcą internetu w Azji, a w mijającym roku Masayoshi Son objawił się również jako jeden z najaktywniejszych i najbardziej kontrowersyjnych inwestorów w świecie technologii.

Jego wehikuł inwestycyjny SoftBank Vision Fund, któremu finansowanie zapewniły m.in. Arabia Saudyjska czy Emiraty Arabskie, zainwestował w 2017 r. m.in. 4,4 mld dol. w WeWork czy 1,1 mld dol. w biotechnologiczny Roivant.

Jednak najbardziej spektakularnym ruchem Sona mijającego roku jest Uber, w którego jego Softbank planuje zainwestować 10 mld dol.

7 / 11

Miejsce 5.Tim Cook

323947020502968745
© Valery Marchive/Flickr, licencja CC BY 2.0 | Valery Marchive/Flickr, licencja CC BY 2.0

2017 był dobrym rokiem dla Apple, po ubiegłorocznych spadkach sprzedaży powróciły wzrosty, a dopiero do głosu dochodzi najnowszy flagowy produkt spod znaku nadgryzionego jabłka, czyli iPhone X.

A wszystko to pod kierownictwem Tima Cooka, który został określony przez Recode "najbardziej niedocenionym" prezesem w branży mijającego roku. Z jednej strony stoją za nim rekordowe wyniki Apple, z drugiej jest to jeden z najbardziej sympatycznych i skromnych ludzi w Dolinie Krzemowej.

8 / 11

Miejsce 4. Mark Zuckerberg

323947020503165353
© Presidência do México - Flickr, licencja CC BY 2.0 | Presidência do México - Flickr, licencja CC BY 2.0

W tego typu zestawieniu nie mogło zabraknąć tego człowieka - twórcy i szefa Facebooka, najpotężniejszego serwisu społecznościowego świata.

Zuckerberg zmienił sposób, w jaki kontaktujemy się z otoczeniem - bliskimi, znajomymi, klientami. Teraz zmienia sposób, w jaki konsumujemy wiadomości. Jednym słowem odmienia oblicze dziennikarstwa i nieźle na tym zarabia.

9 / 11

Miejsce 3. Jodi Kantor, Megan Twohey, Ronan Farrow

323947020503361961
© David Shankbone/wikimedia, licencja CC BY 2.0 | David Shankbone/wikimedia, licencja CC BY 2.0

Na wysokim, trzecim miejscu zestawienia najważniejszych ludzi w branży technologicznej, mediów i biznesu, znalazła się trójka dziennikarzy.

Jodi Kantor i Megan Twohey z „The New York Times” oraz Ronan Farrow z „The New Yorker”. To oni ujawnili aferę seksualną z udziałem Harveya Weinsteina (na zdj.), znanego producenta z Hollywood, oskarżanego o wieloletnie molestowanie kobiet.

Nagłośnienie trwającego od lat skandalu uruchomiło prawdziwą lawinę i dodało odwagi wielu kobietom molestowanym w miejscach pracy.

10 / 11

Miejsce 2. Susan Fowler

323947020503624105
© Yinxinybyq /wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0 | Yinxinybyq /wikimedia, licencja CC BY-SA 4.0

Wiceliderem zestawienia tech ważniaków jest co prawda informatyczka, ale tak wysoką pozycję nie zawdzięcza zawodowym osiągnięciom a odwadze w ujawnianiu dyskryminacji kobiet w świecie technologii.

Susan Fowler to była inżynierem oprogramowania w Uberze. Po odejściu z firmy nagłośniła skandaliczne nadużycia z molestowaniem włącznie, jakich doznała w tej firmie, zarządzającej popularną aplikacją transportową.

11 / 11

Miejsce 1. Jeff Bezos

323947020503820713
© Steve Jurvetson - Flickr, licencja CC BY 2.0 | Steve Jurvetson - Flickr, licencja CC BY 2.0

Analitycy Recode prognozują, że za dziesięć lat Amazon może być absolutnym dominatorem na wielu rynkach - od e-handlu przez wyszukiwarki po media. Dane za mijający rok potwierdzają, że taki scenariusz jest możliwy.

Kurs akcji Amazona od początku roku podskoczył o 50 proc., a wartość firmy sięgnęła już ponad 550 mld USD.

Za tym sukcesem stoi jeden człowiek - Jeff Bezos, twórca i szef Amazona. Tylko w tym roku wzbogacił się prawie o 33 mld dol., co pozwoliło mu sięgnąć po tytuł najbogatszego człowieka świata.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)