Polak obok Zuckerberga, Bezosa i Cooka. Oto 10 najbardziej wpływowych osobistości w świecie technologii
Koniec roku to czas rankingów i różnego rodzaju zestawień, podsumowujących mijające 12 miesięcy. Również znany portal technologiczny Recode.net opracował swój doroczny ranking RECODE 100. Znalazły się w nim osoby związane z technologią, mediami i biznesem, które w minionym roku wywarły największy wpływ na otaczający nas świat.
Znaleźli się w nim prezesi wielkich firm, które zmieniają naszą rzeczywistość, przedsiębiorcy, którzy zaczynali od małego start-upu, z którego stworzyli miliardowe biznesy, dziennikarze, dzięki którym świat już nigdy nie będzie taki sam, a nawet urzędnicy, stojący na straży naszych praw.
Zestawienie jest o tyle ciekawe, że nie tworzy go wąskie grono wydawców, ale kapituła konkursowa złożona z wielu znanych i wpływowych osobistości ze świata technologii i biznesu, która najlepiej wie, kto najmocniej dokopał światu w minionym roku.
To oni we współpracy z redakcją Recode stworzyli ten niezwykły ranking, w którym... znalazł się również Polak! Co prawda na odległym miejscu, ale za to w jakim gronie!
Zobacz, kto w 2017 r. rządził w świecie technologii, mediów i biznesu.
Miejsce 80. Piotr Szulczewski
Ma dopiero 36 lat, a już przebojem zdobył listy najbogatszych Polaków. Fortunę, szacowaną na 2,4 mld zł, zarobił dzięki stworzonej przez siebie aplikacji.
Wyceniany na 8,5 mld dol. Wish spełnia marzenia internautów o zakupowych promocjach. Obecnie to już czwarty największy sklep internetowy na świecie, tuż za Ebay, Alibabą i Amazonem.
Siedzibą firmy Piotra Szulczewskiego, ContextLogic, jest San Francisco, dlatego również amerykańska edycja magazynu "Forbes" okrzyknęła Szulczewskiego jednym z najbogatszych przedsiębiorców w USA przed czterdziestką.
Miejsce 10.Margrethe Vestager
Przed tą kobietą drży wiele potężnych firm technologicznych, bo nikt ich tak nie pilnuje, reguluje i karze jak właśnie duńska komisarz UE ds. konkurencji.
To ona rzuciła rękawicę takim gigantom, jak Apple, Amazon, Facebook czy Google i to w czasie, gdy amerykański rząd jeszcze do końca nie mógł się zdecydować, jak poskromić bezkarne koncerny.
W październiku ukarała Amazon za "nielegalną korzyść podatkową", w maju - Facebooka za przekazywanie błędnych informacji na temat przejęcia komunikatora WhatsApp. W czerwcu z kolei nałożyła na koncern Google ponad 2,4 mld euro kary za nadużywanie dominującej pozycji na rynku wyszukiwarek internetowych, a to tylko niektóre z podejmowanych Margrethe Vestager akcji przeciwko nieuczciwym praktykom globalnych gigantów.
Miejsce 9. Katrina Lake
Przepis na sukces w XXI w.? Spersonalizowana usługa, która trafi w potrzeby wielu. Taki jest właśnie założony przez Katrinę Lake Stitch Fix, czyli system idealnego doboru ubrań. To połączenie e-sklepu z krawcem, który szyje ubrania na miarę każdego klienta.
W dodatku ta firma, zatrudniająca już ponad 4 tys. osób, udowadnia, że na współczesnym rynku e-handlu można rozwinąć skrzydła obok Amazona.
Po tegorocznym debiucie wartość Stitch Fix przekroczyła 2 mld dol.
Miejsce 8. Elon Musk
Dla wielu może to być zaskoczeniem, że twórca i szef Tesli, SpaceX, Neuralink i Boring Company, inicjator Hyper Loopa, który wybiera się na Marsa, znalazł się dopiero na 8. pozycji zestawienia tech ważniaków.
Cele ma niezwykle ambitne, dąży do nich konsekwentnie, jednak w mijającym roku zaliczył kilka wpadek.
Co prawda udało się Muskowi po raz pierwszy w historii wystrzelić po raz kolejny tę samą rakietę w kosmos, ale za to mało udany rok zaliczyła Tesla. Producent samochodów musiał mierzyć się z wielkimi stratami i problemami produkcyjnymi przy Modelu 3.
Miejsce 7. Sundar Pichai
Dziś mówimy Google, myślimy o sztucznej inteligencji, autonomicznych samochodach i balonach dostarczających internet w każdy zakamarek ziemi.
Jednak te wszystkie pionierskie projekty finansowane są... z najstarszego biznesu koncernu - z wyszukiwarek, a właściwie z reklam związanych z wyszukiwaniem.
A nikt nie potrafi tak na tym zarabiać jak Google, szczególnie pod rządami prezesa Sundara Pichai. Tylko w trzecim kwartale przychody koncernu wzrosły o 24 proc.!
Miejsc 6. Masayoshi Son
Niektórzy wróżą, że twórca i szef Softbanku pokona w bliższej lub dalszej przyszłości Billa Gatesa. Jego firma jest największym dostawcą internetu w Azji, a w mijającym roku Masayoshi Son objawił się również jako jeden z najaktywniejszych i najbardziej kontrowersyjnych inwestorów w świecie technologii.
Jego wehikuł inwestycyjny SoftBank Vision Fund, któremu finansowanie zapewniły m.in. Arabia Saudyjska czy Emiraty Arabskie, zainwestował w 2017 r. m.in. 4,4 mld dol. w WeWork czy 1,1 mld dol. w biotechnologiczny Roivant.
Jednak najbardziej spektakularnym ruchem Sona mijającego roku jest Uber, w którego jego Softbank planuje zainwestować 10 mld dol.
Miejsce 5.Tim Cook
2017 był dobrym rokiem dla Apple, po ubiegłorocznych spadkach sprzedaży powróciły wzrosty, a dopiero do głosu dochodzi najnowszy flagowy produkt spod znaku nadgryzionego jabłka, czyli iPhone X.
A wszystko to pod kierownictwem Tima Cooka, który został określony przez Recode "najbardziej niedocenionym" prezesem w branży mijającego roku. Z jednej strony stoją za nim rekordowe wyniki Apple, z drugiej jest to jeden z najbardziej sympatycznych i skromnych ludzi w Dolinie Krzemowej.
Miejsce 4. Mark Zuckerberg
W tego typu zestawieniu nie mogło zabraknąć tego człowieka - twórcy i szefa Facebooka, najpotężniejszego serwisu społecznościowego świata.
Zuckerberg zmienił sposób, w jaki kontaktujemy się z otoczeniem - bliskimi, znajomymi, klientami. Teraz zmienia sposób, w jaki konsumujemy wiadomości. Jednym słowem odmienia oblicze dziennikarstwa i nieźle na tym zarabia.
Miejsce 3. Jodi Kantor, Megan Twohey, Ronan Farrow
Na wysokim, trzecim miejscu zestawienia najważniejszych ludzi w branży technologicznej, mediów i biznesu, znalazła się trójka dziennikarzy.
Jodi Kantor i Megan Twohey z „The New York Times” oraz Ronan Farrow z „The New Yorker”. To oni ujawnili aferę seksualną z udziałem Harveya Weinsteina (na zdj.), znanego producenta z Hollywood, oskarżanego o wieloletnie molestowanie kobiet.
Nagłośnienie trwającego od lat skandalu uruchomiło prawdziwą lawinę i dodało odwagi wielu kobietom molestowanym w miejscach pracy.
Miejsce 2. Susan Fowler
Wiceliderem zestawienia tech ważniaków jest co prawda informatyczka, ale tak wysoką pozycję nie zawdzięcza zawodowym osiągnięciom a odwadze w ujawnianiu dyskryminacji kobiet w świecie technologii.
Susan Fowler to była inżynierem oprogramowania w Uberze. Po odejściu z firmy nagłośniła skandaliczne nadużycia z molestowaniem włącznie, jakich doznała w tej firmie, zarządzającej popularną aplikacją transportową.
Miejsce 1. Jeff Bezos
Analitycy Recode prognozują, że za dziesięć lat Amazon może być absolutnym dominatorem na wielu rynkach - od e-handlu przez wyszukiwarki po media. Dane za mijający rok potwierdzają, że taki scenariusz jest możliwy.
Kurs akcji Amazona od początku roku podskoczył o 50 proc., a wartość firmy sięgnęła już ponad 550 mld USD.
Za tym sukcesem stoi jeden człowiek - Jeff Bezos, twórca i szef Amazona. Tylko w tym roku wzbogacił się prawie o 33 mld dol., co pozwoliło mu sięgnąć po tytuł najbogatszego człowieka świata.