Polacy nazwą własną planetę. Będziesz mógł w tym pomóc
Polska zgłosiła się do nowego programu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), dzięki któremu poszczególne kraje mogą nazywać wybrane egzoplanety oraz gwiazdy. Polakom przypadły obiekty o kodowych oznaczeniach BD+14 4559 i BD+14 4559 b.
09.06.2019 14:14
Z okazji 100-lecia powstania, która przypada na 28 lipca 2019 roku, Międzynarodowa Unia Astronomiczna wystartowała z nowym programem, który umożliwi nazywanie planet i powiązanych z nimi gwiazd poszczególnym krajom. Decyzje podejmować mają ich mieszkańcy.
Polacy nazwą planetę i gwiazdę w układzie BD+14 4559
Nasz kraj dołączył do projektu. Do nazwania Polakom przypadła planeta o numerze katalogowym BD+14 4559 b oraz pomarańczowy karzeł BD+14 4559, które znajdują się w dużym gwiazdozbiorze Pegaza (część należących do niego gwiazd widoczna jest nawet “gołym okiem”).
Międzynarodowa Unia Astronomiczna już teraz przygotowała specjalną stronę dla Polaków, na której można dowiedzieć się więcej o inicjatywie oraz samych obiektach. To za jej pośrednictwem już teraz należy zgłaszać propozycje nazw. Można je składać do 31 lipca 2019 roku.
Projekt ma potem wejść w decydującą fazę - mieszkańcy naszego kraju w ramach kampanii społecznej wyłonią ostateczną nazwę dla gwiazdy i planety na jej orbicie. Muszą one zostać przesłane do listopada, a finalne oznaczenie zostanie wyłonione w grudniu 2019 roku.
Co trzeba wiedzieć przed zgłoszeniem własnej propozycji?
Międzynarodowa Unia Astronomiczna przygotowała wytyczne, które mają ułatwić Polakom wybór nazwy dla planety i gwiazdy. Przedstawiają się one następująco:
- nazwa związana musi być z Polską;
- nazwa musi być związana z rzeczami, ludźmi, miejscami o długotrwałym znaczeniu kulturowym, historycznym lub geograficznym, wartym upamiętnienia jako nazwa obiektu astronomicznego;
- obie nazwy (planety i gwiazdy) powinny mieć związek tematyczny, który da się logicznie wyjaśnić jednym lub dwoma zdaniami;
- użyty temat powinien być na tyle szeroki, aby w przyszłości można było ustalić dodatkowe nazwy dla innych potencjalnych obiektów w tym układzie planetarnym;
- długość nazwy powinna mieć od 4 do 16 znaków w alfabecie łacińskim, wliczając spacje i inne znaki;
- nazwa musi być możliwa do wymówienia.
Zgłoszenia, które zawierają obraźliwe słowa, nazwy komercyjne czy nazwy identyczne, jak w przypadku innych obiektów astronomiczny, będą od razu odrzucane. Nie można też stosować nazw odnoszących się do osób żyjących lub zmarłych w ciągu ostatnich 100 lat (po 1919 roku) czy akronimów i zmyślonych słów. Pełną listę wyjątków można znaleźć tutaj.
Jak uważacie? Jakie nazwy powinny otrzymać obiekty w układzie BD+14 4559?