Polacy nazwą własną planetę. Będziesz mógł w tym pomóc

Polacy nazwą własną planetę. Będziesz mógł w tym pomóc
Źródło zdjęć: © IAU
Mateusz Żołyniak

09.06.2019 14:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polska zgłosiła się do nowego programu Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), dzięki któremu poszczególne kraje mogą nazywać wybrane egzoplanety oraz gwiazdy. Polakom przypadły obiekty o kodowych oznaczeniach BD+14 4559 i BD+14 4559 b.

Z okazji 100-lecia powstania, która przypada na 28 lipca 2019 roku, Międzynarodowa Unia Astronomiczna wystartowała z nowym programem, który umożliwi nazywanie planet i powiązanych z nimi gwiazd poszczególnym krajom. Decyzje podejmować mają ich mieszkańcy.

Polacy nazwą planetę i gwiazdę w układzie BD+14 4559

Nasz kraj dołączył do projektu. Do nazwania Polakom przypadła planeta o numerze katalogowym BD+14 4559 b oraz pomarańczowy karzeł BD+14 4559, które znajdują się w dużym gwiazdozbiorze Pegaza (część należących do niego gwiazd widoczna jest nawet “gołym okiem”).

Obraz
© IAU

Międzynarodowa Unia Astronomiczna już teraz przygotowała specjalną stronę dla Polaków, na której można dowiedzieć się więcej o inicjatywie oraz samych obiektach. To za jej pośrednictwem już teraz należy zgłaszać propozycje nazw. Można je składać do 31 lipca 2019 roku.

Projekt ma potem wejść w decydującą fazę - mieszkańcy naszego kraju w ramach kampanii społecznej wyłonią ostateczną nazwę dla gwiazdy i planety na jej orbicie. Muszą one zostać przesłane do listopada, a finalne oznaczenie zostanie wyłonione w grudniu 2019 roku.

Co trzeba wiedzieć przed zgłoszeniem własnej propozycji?

Międzynarodowa Unia Astronomiczna przygotowała wytyczne, które mają ułatwić Polakom wybór nazwy dla planety i gwiazdy. Przedstawiają się one następująco:

  • nazwa związana musi być z Polską;
  • nazwa musi być związana z rzeczami, ludźmi, miejscami o długotrwałym znaczeniu kulturowym, historycznym lub geograficznym, wartym upamiętnienia jako nazwa obiektu astronomicznego;
  • obie nazwy (planety i gwiazdy) powinny mieć związek tematyczny, który da się logicznie wyjaśnić jednym lub dwoma zdaniami;
  • użyty temat powinien być na tyle szeroki, aby w przyszłości można było ustalić dodatkowe nazwy dla innych potencjalnych obiektów w tym układzie planetarnym;
  • długość nazwy powinna mieć od 4 do 16 znaków w alfabecie łacińskim, wliczając spacje i inne znaki;
  • nazwa musi być możliwa do wymówienia.

Zgłoszenia, które zawierają obraźliwe słowa, nazwy komercyjne czy nazwy identyczne, jak w przypadku innych obiektów astronomiczny, będą od razu odrzucane. Nie można też stosować nazw odnoszących się do osób żyjących lub zmarłych w ciągu ostatnich 100 lat (po 1919 roku) czy akronimów i zmyślonych słów. Pełną listę wyjątków można znaleźć tutaj.

Jak uważacie? Jakie nazwy powinny otrzymać obiekty w układzie BD+14 4559?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (65)