Pogoda. Zarejestrowano dwa zalążki trąb powietrznych

Formująca się trąba powietrzna nad Opolszczyzną
Formująca się trąba powietrzna nad Opolszczyzną
Źródło zdjęć: © TVN24

23.05.2021 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W niedzielę, 23 maja w woj. opolskim zauważono dwa zalążki trąb powietrznych. Niebezpieczne zjawiska zaczęły się formować w Głubczycach, ale podobne zjawiska będzie można zobaczyć najprawdopodobniej również w innych regionach Polski.

Lej kondensacyjny, czyli najogólniej mówiąc zalążek trąby powietrznej, powstaje, gdy w chmurze występują silne prądy wstępujące, tłumaczy synoptyk Arleta Unton-Pyziołek. Groźne zjawisko zostało zarejestrowane przez reportera TVN24, który wysłał nagranie na Kontakt24.

Na nagraniu wyraźnie widać formowanie się dwóch trąb powietrznych w Głubczycach na Opolszczyźnie, ale zdaniem synoptyków podobne zjawiska będzie można obserwować w niedzielę w różnych regionach Polski. Arleta Unton-Pyziołek dodaje, że "zalążek trąby powietrznej będzie można zobaczyć jeszcze w niedzielę na południu Polski, na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu".

Synoptycy IMGW ostrzegają jednak nie przed trąbami powietrznymi, a przed groźnymi burzami, którym może towarzyszyć gradobicie. Niebezpieczne warunki pogodowe mogą wystąpić w środkowej części kraju. Zalecamy dopasowanie dzisiejszych planów do warunków pogodowych, a by nie dać się zaskoczyć, zainstalujcie aplikację pogodową.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)