Pogoda. Zapowiada się najcieplejszy październik od 50 lat

Pogoda. Zapowiada się najcieplejszy październik od 50 lat

Pogoda. Zapowiada się najcieplejszy październik od 50 lat
Źródło zdjęć: © Global Forecast System
Bolesław Breczko
21.10.2019 12:53, aktualizacja: 21.10.2019 14:44

Wszystkich Świętych za pasem, a w Polsce upały. A przecież zawsze w tym okresie było zimno. Na pewno? Sprawdziliśmy, jak ciepłe były październiki w ostatnich latach.

Środek października rozpieszcza nas wyjątkowo wysokimi temperaturami. Stacja pogodowa Warszawa-Okęcie nie odnotowała temperatury poniżej 10 stopni Celsjusza od 9 października. Nie brakowało też dni, w których średnia temperatura dobowa przekroczyła 15 stopni. W weekend Polacy masowo wybyli do parków i w plener.

Obraz
© WP.PL

Średnia temperatura października 2019 z 21 dni to 11,5 stopnia Celsjusza. To sprawa ciepłych dni ze środkowej części miesiąca od 12 do 20 października, w których średnia temperatura wyniosła aż 14,9 stopni Celsjusza.

Choć może to dawać złudzenie, że tegoroczny październik jest wyjątkowo ciepły, warto jednak pamiętać, że początek miesiąca wcale taki nie był. Kilka dni na jego początku były zdecydowanie chłodne, a średnia temperatura spadała nawet do 5,2 stopni Celsjusza.

Najgorętszy październik w historii?

Pomimo chłodnego początku październik 2019 zapowiada się na rekordowo ciepły. Po 21 dniach średnia temperatura tego miesiąca to 12 stopni Celsjusza. Jeśli ten wynik utrzyma się do końca miesiąca, to będzie najwyższy od 1951 roku. Do tej pory najcieplejszy październik był w roku 2000, a jego średnia temperatura wyniosła 11,9 stopnia Celsjusza.

Obraz
© WP.PL

Najgorętszy październikowy dzień wypadł w 1966 roku. We Wrocławiu zanotowano wtedy 28 stopni Celsjusza. Z kolei najzimniejszy dzień października miał miejsce nie tak dawno temu, bo w 2003 roku. Na Kasprowym Wierchu zanotowano wtedy -14,2 stopnia Celsjusza. W wielu miastach Polski temperatura spadła poniżej 10 stopni.

Gorąca końcówka października

Według Severe Weather Europe końcówka października może przynieść w południowej Europie upały sięgające nawet 30 stopni. Takie temperatury możliwe są na Bałkanach (Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia). W Polsce, według serwisu Pogodynka IMGW, dzienne temperatury będą wahać się do 15 do 20 stopni Celsjusza. Wszystko wskazuje na to, że mamy szansę na rekordowy październik.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)